CE4100 - nowy procesor telewizyjny Intela
W ostatnim dniu konferencji IDF w San Francicso Intel zaprezentował nowy procesor dedykowany dla urządzeń elektroniki użytkowej. Jest to układ typu SoC (system on chip), którego zadaniem będzie obsługa multimediów (grafiki i wideo) w cyfrowych telewizorach, odtwarzaczach DVD/Blu-ray i dekoderach telewizyjnych
CE410. (nazwa kodowa - Sodaville) to następca wprowadzonego w ubiegłym roku układu CE3100 o podobnych zastosowaniach. Układ wykorzystuje architekturę Atom i wykonany jest w 45-nanometrowym procesie produkcyjnym, a jego taktowanie wynosi 1,2 GHz. W jego skład wchodzi programowalny procesor grafiki 2D/3D Intel GMA 500, kontroler wideo, procesor wyświetlania, procesor transportu i dedykowany procesor zabezpieczeń.
Układ wyposażony jest w 51. KB pamięci podręcznej L2, zintegrowany kontroler NAND flash; oferuje sprzętowe dekodowanie wideo MPEG4 (gotowość do certyfikacji DivX Home Theater 3.0) i obsługę pamięci DDR2 i DDR3. Jest zdolny do dekodowania dwóch strumieni wideo 1080p.
CE410. to pierwszy z serii nowych układów multimedialnych - pozostałe nowości noszą oznaczenia CE4130 i CE4150. Wszystkie charakteryzują się obniżonym poborem energii (7-9 W). Odbiorniki tv wyposażone w takie układy mają zapewnić widzowi bogatsze wrażenia z oglądania telewizji - program telewizyjny mógłby być np. uzupełniany o informacje z Internetu.
W ten sposób, oglądając dowolny program można w tym samym czasie rozmawiać ze znajomymi online lub korzystać z mini-aplikacji (widgetów). Na początku tego roku przedstawiciele serwisu MySpace zaprezentowali przykład takiej aplikacji - MySpace Widget pozwala poruszać się po MySpace bez przeglądarki internetowej, odbierać i wysyłać pocztę e-mail, edytować profil i śledzić status znajomych.
Procesory CE oferują platformę programową Widget Channel, służącą do opracowywania widgetów telewizyjnych. Intel dąży do rozszerzenia tej platformy, współpracując z dostawcami treści multimedialnych - na IDF zaprezentowano widgety takich firm jak CBS, CinemaNow czy Netflix.
Intel poinformował również o współpracy z firmą Adobe, mającej na celu przeniesienie Flash Playera 1. na platformę Sodaville. Obsługa odtwarzacza Adobe ma zostać dodana do intelowskich układów w pierwszej połowie 2010 r.
Zdaniem Erika Kima, wiceprezesa Intel i dyrektora generalnego Digital Home Group, wydajność oferowana przez procesory multimedialne CE jest kluczem do ewolucji telewizji. Justin Rattner, Chief Technology Officer w Intelu dodaje: "Do roku 201. możemy oczekiwać 15 miliardów urządzeń konsumenckich zdolnych do wyświetlania treści TV oraz miliardów godzin dostępnych materiałów wideo. Będziemy potrzebowali znacznie bardziej zaawansowanych sposobów organizowania treści i dostarczania jej na żądanie". Jednym z nich ma być technologia transmisji danych Light Peak, której zastosowanie może polegać np. na poprawie jakości wideo o wysokiej rozdzielczości.
Więcej informacji: Intel Consumer Electronics - http://www.intelconsumerelectronics.com/