Canon EOS 60Da: lustrzanka do astrofotografii

Canon EOS 60Da: lustrzanka do astrofotografii

Canon EOS 60Da: lustrzanka do astrofotografii
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
03.04.2012 10:50, aktualizacja: 10.12.2012 16:48

Canon rozszerzył serię EOS prezentując model EOS 60Da - lustrzankę cyfrową (DSLR) wysokiej rozdzielczości przeznaczoną do astrofotografii. Aparat EOS 60Da, który powstał na bazie modelu EOS 60D i zastępuje model EOS 20Da, może rejestrować bogate odcienie czerwieni, jakimi cechują się mgławice emisyjne, a zmodyfikowany filtr dolnoprzepustowy sprawia, że jest on bardziej czuły na fale świetlne o długości H-alfa (Hα).

EOS 60Da nadaje się do fotografowania takich zjawisk astronomicznych, jak mgławice rozpraszające, które stanowią ulubiony obiekt astrofotografów ze względu na charakterystyczny czerwony kolor spowodowany jonizacją wodoru. W standardowej lustrzance cyfrowej filtr podczerwieni (IR) ogranicza ilość światła Hα. docierającego do matrycy aparatu, tłumiąc sygnały czerwieni w celu wyeliminowania niepożądanych barwnych artefaktów na końcowym obrazie. Aparat EOS 60Da oferuje natomiast nowy, zmodyfikowany filtr, który przepuszcza trzykrotnie więcej światła Hα, niż w modelu EOS 60D, a także 18-megapikselową matrycę CMOS, procesor DIGIC 4 oraz duży zakres czułości ISO, co pozwala robić ostre, wyraźne zdjęcia zabarwionych na czerwono mgławic emisyjnych.

18-megapikselowa matryca APS-C CMOS może pracować przy wysokich czułościach ISO do 640. (z możliwością rozszerzenia do 12 800) i ma według Canona zapewnić niski poziom szumów, co ma ograniczyć potrzebę dłuższej ekspozycji i korzystania z uchwytów do śledzenia gwiazd.

Model EOS 60Da zaprojektowano tak, aby dobrze leżał w ręce i zapewniał duże możliwości konfiguracji. Zakrzywiona obudowa cechuje się wygodnym układem przycisków, przy czym często używane elementy sterujące zgrupowano w celu zapewnienia łatwego dostępu. Można je łatwo regulować i przypisywać im funkcje zgodnie z potrzebami użytkownika, a górny, podświetlany ekran LCD ułatwia monitorowanie i regulowanie parametrów obrazu podczas robienia zdjęcia. Specjalny przycisk Quick Control zapewnia też natychmiastowy dostęp do wszystkich ustawień aparatu w trakcie fotografowania.

EOS 60Da jest również wyposażony w panoramiczny, ekran LCD o zmiennym kącie i przekątnej 7,7 cm (3,0”) z podglądem na żywo. Rozdzielczość ekranu LCD to 104. tys. Punktów.

Canon EOS 60Da jest kompatybilny z opcjonalnym kontrolerem zdalnym TC-80N3 –. programowalnym wyzwalaczem migawki, który umożliwia regulowanie ustawień bez zakłócania pozycji aparatu. TC-80N3 umożliwia zdalne robienie zdjęć w dowolnie wybranych interwałach lub stosowanie długich ekspozycji. Dołączony zasilacz ACK-E6 pozwala na ciągłe fotografowanie z wykorzystaniem prądu z sieci energetycznej.

EOS 60Da - kluczowe funkcje:
• Zwiększona czułość na światło podczerwone
• 18-megapikselowa matryca APS-C CMOS
• Obrotowy ekran o zmiennym kącie 3:2 Clear View; przekątna 7,7 cm (3,0”)
• Czułość ISO 100-6400 (z możliwością rozszerzenia do ISO 12 800)
• Filmowanie poklatkowe za pomocą oprogramowania EOS Utility lub opcjonalnego kontrolera zdalnego TC-80N3

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)