Trwa ładowanie...

Były uwięzione pod dnem morskim od 100 mln lat. Naukowcom udało się je ożywić

Zespół naukowców z Japonii i Ameryki starał się sprawdzić, czy mikroskopijne życie przetrwa w mniej gościnnych warunkach, jakie panują pod dnem Oceanu Spokojnego. Byli zaskoczeni wynikiem.

Share
Były uwięzione pod dnem morskim od 100 mln lat. Naukowcom udało się je ożywić
Źródło: pexel
dfb6qwq

Badanie opisujące, jak naukowcy ożywili maleńkie mikroby uwięzione w uśpieniu w pozornie martwej strefie dna morskiego przez ponad 100 mln lat, zostało opublikowane w Nature Communications.

- Chcieliśmy wiedzieć, jak długo mikroby mogą przetrwać w warunkach niemal niezdolnych do życia i bez dostępu do pożywienia - wyjaśnia mikrobiolog Yuki Morono z Japońskiej Agencji ds. Nauki i Technologii Morskiej i Ziemi, która kierowała badaniami.

W tym celu zbadano mikroby uwięzione w osadach dna morskiego sprzed 100 mln lat. A po odpowiednim ich odżywieniu i dodaniu niewielkiej ilości tlenu, naukowcom udało się je ożywić. To naprawdę imponujące odkrycie, ponieważ presja na organizmy na dnie oceany jest ogromna.

Zobacz też: Naukowcy odkryli nowego wirusa. Jest inny niż wszystko, co do tej pory widzieli

Brak tleny, niewielki dostęp do składników odżywczych czy innych źródeł energii to tylko niektóre elementy, z którymi musiały się zmierzyć organizmy. Kiedy życie zostaje uwięzione w innych środowiskach o wysokim ciśnieniu (np. na dnie morskim), to organizmy szybko zmieniają się w skamieliny. Fakt, że mikroby powróciły do życia, jest więc tym bardziej zaskakujący.

dfb6qwq

- Fakt, że w skamieniałym dnie morskim wciąż może istnieć życie, jest niezwykłym odkryciem. Nie mogliśmy tego przewidzieć - skomentował kolega Morono, geomikrobiolog Steven D'Hondt z University of Rhode Island.

Gleba, w której zostały uwięzione mikroby, została pobrana z wyprawy w 2010 roku do pozornie martwej strefy w centrum wirujących prądów oceanicznych na wschód od Australii. To miejsce jest znane z bardzo trudnych warunków dla organizmów i małej dostępności pożywienia. Próbka została pobrana ze szczeliny sięgającej 75 m pod dnem morskim, które znajduje się na głębokości 6 km.

Poza zbadanymi organizmami naukowcy odkryli również młodszy ślady życia - mające od 4,3 mln do 13 mln lat. Kiedy starożytne drobnoustroje otrzymały zastrzyk tlenu i zostały nakarmione substratami zawierającymi węgiel i azot, po 18 miesiącach aż 99 proc. mikrobów powróciło do życia.

Po inkubacji naukowcy zajęli się katalogowaniem organizmów na podstawie ich genów. Przeważającą większość stanowiły bakterie, które po odpowiednich odżywianiu rozmnożyły się niemal 4-krotnie. To kolejny dowód na to, że życie zdaje się mieć bardzo niewiele ograniczeń.

dfb6qwq

Podziel się opinią

Share
dfb6qwq
dfb6qwq
Więcej tematów