Burze z gradem i trąba powietrzna na wschodzie Polski. IMGW ostrzega i ogłasza alert

Burze z gradem i trąba powietrzna na wschodzie Polski. IMGW ostrzega i ogłasza alert

Burze z gradem i trąba powietrzna na wschodzie Polski. IMGW ostrzega i ogłasza alert
Źródło zdjęć: © PAP, Andrzej Grygiel
Karolina Modzelewska
27.06.2020 16:05, aktualizacja: 27.06.2020 17:45

IMGW nie wyklucza możliwości pojawienia się trąby powietrznej na wschodzie Polski. Trąby powietrzne to coraz częstsze zjawisko pogodowe na terenie naszego kraju, które jest związane m.in. z obserwowanymi zmianami klimatycznymi.

Gwałtowne burze mogą pojawić się w takich województwach jak: pomorskie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie i kujawsko-pomorskie. Jak informuje IMGW, na wschodzie Polski może pojawić się również trąba powietrzna.

IMGW ostrzega przed burzami

"Burze prognozowane są dzisiaj na północy oraz wschodzie kraju, a pod wieczór niewykluczone są również na południowym zachodzie. Głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru, punktowo do 90-100 km/h, intensywne opady deszczu (do 20-30 mm, lokalnie do 50 mm) oraz opady gradu o średnicy do 3-4 cm. Na wschodzie kraju nie można wykluczyć trąby powietrznej" – informują eksperci na facebookowym profilu "Burza-Alert-IMGW".

Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce są coraz częstsze. Nie tak dawno przedstawialiśmy rozmowę z dr hab. inż. Zbigniewem M. Karaczunem, profesorem w Katedrze Ochrony Środowiska SGGW w Warszawie i ekspertem Koalicji Klimatycznej, który wyjaśniał, co jest ich przyczyną. Chodzi przede wszystkim o zmiany klimatu.

Trąby powietrzne pojawiają się obecnie na terenie całej Polski, chociaż eksperci coraz częściej zwracają uwagę na występowanie tzw. korytarzy burzowych. Trąby powietrzne powstają, gdy dochodzi do zderzenia ze sobą dwóch mas powietrza o zróżnicowanej temperaturze i zazwyczaj formują się z chmur kłębiastych deszczowych, czyli Cumulonimbusów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)