Budujemy tani komputer. Maluchy do pracy!

Budujemy tani komputer. Maluchy do pracy!

Budujemy tani komputer. Maluchy do pracy!
23.06.2009 10:30, aktualizacja: 23.06.2009 12:18

W pogoni za wydajnością i najnowszymi podzespołami zapominamy, że do codziennej pracy wystarczy komputer z tanim procesorem i zintegrowaną kartą graficzną w niewielkiej obudowie. Dostrzegli to producenci, którzy coraz częściej oferują małe komputery do zastosowań domowych zbudowane na platformie Atom Intela lub tanie jednostki w małych obudowach.

Złożenie niewielkiego komputera do pracy jest korzystniejsze niż kupienie gotowego. Pozwoli ci nie tylko skonfigurować go według własnych potrzeb, ale też zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Najważniejsza jest jednak zdobyta przez ciebie wiedza o budowie komputera, bo w przyszłości pozwoli ci na jego modernizację i usunięcie wadliwych części bez konieczności wzywania specjalistów.

Obraz
© Zaczynając od lewej: obudowa (Mini ITX) Akasa Akasa Enigma, obudowa (Mini ITX) Mode Com Feel 302, obudowa (Ultra Slim) Mode Com Feel 205, obudowa (Micro ATX) Silverstone Sugo SST-SG04B-H, standardowy komputer w obudowie Midi Tower. (fot. IDG)

Mniejsze i większe

Z uwagi na duży rozrzut cen podzespołów do budowy małych komputerów, jak i spore różnice w wydajności, powinieneś się zastanowić, do czego chcesz wykorzystywać swoje miniaturowe cacko.

Mały i tani komputer do pracy
Do pracy z aplikacjami biurowymi czy przeglądarkami internetowymi wystarczy procesor Atom Intela zintegrowany z płytą główną w cenie 30. zł (procesor i płyta główna). Koszt złożenia takiego komputera może nie przekroczyć 1000 zł pod warunkiem, że zdecydujesz się na wersję bez napędu optycznego. Nowy komputer o takiej konfiguracji kosztuje ok. 1500 zł (np. Asus Eee Box B202). Musisz się liczyć z tym, że z uwagi na jego niską wydajność zastosowania takiego komputera są mocno ograniczone. Jest za wolny na oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości, a także na wydajną pracę z wymagającymi aplikacjami czy też najnowszym systemem Vista. Ponadto musisz zapomnieć o nowych grach, bo wbudowany na płycie głównej akcelerator graficzny jest mało wydajny w przetwarzaniu grafiki 3D.

Mały komputer do domu
Jeżeli chcesz mieć mały, lecz mimo to dość wydajny komputer, musisz liczyć się z większymi wydatkami. Koszty, które musisz wówczas ponieść, stanowią energooszczędny procesor w cenie od 200-300 zł i płyta główna wykonana w standardzie Mini ITX, której cena waha się w granicach 400-500 zł. Dodatkowe koszty powstaną przy zakupie pamięci RAM i twardego dysku. Na takim komputerze Vista powinna działać wydajnie, a obróbka domowych zdjęć i filmów powinna przebiegać wygodnie i bezproblemowo. W sumie złożenie takiego komputera może pochłonąć ok. 1400-1500 zł. Taka kwota odpowiada cenie nowego komputera na platformie Atom, który jednak będzie znacznie wolniejszy.

Tani komputer do domu
Użytkownikowi, któremu nie zależy na komputerze o tak małych wymiarach, a chciałby mieć komputer do pracy i np. oglądania filmów wysokiej rozdzielczości za rozsądne pieniądze, polecamy tańszą, ale większą płytę wykonaną w standardzie Mini ATX ( od 20. zł ) i obudowę Ultra Slim. W ten sposób zaoszczędzisz przede wszystkim na płycie głównej, która w wypadku energooszczędnych procesorów okazuje się całkowicie wystarczająca, oraz na tańszej obudowie, która znacznie obniży łączny koszt pod warunkiem, że zdecydujesz się na model ze zintegrowanym zasilaczem. Polecamy energooszczędne procesory AMD, bo odpowiedniki Intela są dużo droższe. Koszt takiego komputera to ok. 1200 zł.

Obraz
© Via Artigo (fot. VIA)

Wydajna maszyna do salonu
Wydajny i cichy, a jednocześnie funkcjonalny i stylowy - taki komputer będzie z pewnością najdroższą opcją. Po pierwsze musisz zainwestować w ładnie wyglądającą obudowę dobrej jakości, bo to ona decyduje o wyglądzie komputera. Możesz wybierać pomiędzy konstrukcjami HTCP oraz mniejszymi konstrukcjami przeznaczonymi do płyt Micro ATX. Płyta główna wykonana w tym standardzie powinna mieć w miarę nowy chipset, ale nie musi być najnowsza. Chodzi głównie o to, aby była dobrze wyposażona. Na rynku jest dostępnych na tyle dużo modeli, że bez problemów wybierzesz coś dla siebie za rozsądne pieniądze. Najdroższym elementem tego zestawu jest procesor, który powinien być szybki, a na dodatek energooszczędny, jeśli zależy ci na cichej pracy komputera. Jeżeli chciałbyś nabyć model o dobrym stosunku wydajności do ceny, najlepsza okaże się jednostka AMD Phenom X4 9350e, a jeśli liczy się wydajność, możesz zakupić układ Intel Q9550s. Niestety, koszt tego drugiego procesora przekracza 150. zł, warto więc zastanowić się nad
jednostką AMD, która jest o połowę tańsza. W wersji optymalnej koszt złożenia tego typu komputera może wynieść nawet 2500 zł. To jednak dobra inwestycja, bo z pewnością komputer będzie o wiele cichszy od przeciętnego modelu desktop, który możesz kupić w tej cenie, i - co istotne - zbudowany z bardzo dobrej jakości podzespołów, więc powinien ci służyć przez długi czas.

Wybór podzespołów

Decydując się na określony typ komputera (wielkość i wydajność), musisz pamiętać o tym, że nie wszystkie komponenty da się ze sobą połączyć. Np. o ile małą płytę Mini ITX zamontujesz w obudowie Mini ATX, to większej płyty Micro ATX już nie zamontujesz w obudowie Mini ITX. Kupując procesor, sprawdź, czy jest on obsługiwany przez twoją płytę główną. Dotyczy to szczególnie płyt głównych wykonanych w standardzie Mini ITX, które mogą mieć ograniczania odnośnie maksymalnej mocy procesora. Sprawdź również, jakiego typu dyski obsługuje obudowa, bo np. w mniejszych obudowach Mini ITX nie da się zamontować pełnowymiarowego twardego dysku czy też napędu optycznego, lecz tylko ich mniejsze odpowiedniki. Warto również zwrócić uwagę na moc zasilacza, jeśli stanowi on integralną cześć obudowy, tak by dobrze współgrał z procesorem.

Obraz
© Od prawej: niewielka płyta Mini ITX (platforma Atom), w środku konstrukcja Micro ATX a z lewej strony standardowa płyta ATX. (fot. IDG)

Płyta główna

W ofercie producentów płyt głównych powoli pojawiają się niewielkie modele wykonane w formacie Mini ITX, które są wyposażone w popularne podstawki do procesorów Intela (LGA 775. lub AMD ( AM2+ ). Warto je wybrać zamiast modeli przystosowanych do procesorów Atom Intela lub jednostek VIA, bo pozwalają na montaż szybszych procesorów. Niestety, główną wadą płyt głównych Mini ITX jest wysoka cena, bo wbrew temu, co sugerują ich małe wymiary potrafią kosztować tyle samo co pełnowymiarowa płyta główna dobrej jakości. Najtańsza płyta Mini ITX kosztuje ponad 400 zł i jest wyposażona w podstawkę AM2+, zaś cena droższych modeli sięga niespełna 700 zł (z podstawką LGA775). Kolejny problem to niewielki wybór modeli, których jest obecnie dostępnych na rynku dosłownie kilka. Funkcjonalnością są zbliżone do tanich modeli pełnowymiarowych: mają 2 do 4 złącz SATA, dwa sloty pamięci, kilka gniazd USB i złącze do podłączenia monitora. Większość jest dedykowanych do dla mniej wydajnych procesorów o maksymalnym współczynniku TDP
(Thermal Design Power) na poziomie 65 W.
Wybierając większą płytę główną wykonaną w standardzie Micro ATX, nie inwestuj w najdroższe modele za 500-60. zł. Znacznie lepiej wybrać tańszy model z nieco słabszym chipsetem, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na szybszy procesor.
Zotac GeForce 9300-ITX WiFi - to jedna z bardziej zaawansowanych płyt głównych wykonanych w formacie Mini ITX, wyposażona jest w chipset NVIDII MCP7. z zintegrowaną kartą graficzną GeForce 9300 w pełni kompatybilną z biblioteką DirectX 10, technologią CUDA i PureVideo HD. Płyta ma pełnowymiarowe złącze PCI Express 2.0 x16, które umożliwia instalację dodatkowej karty graficznej.

Obraz
© Zotac GeForce 9300-ITX WiFi (fot. IDG)

Ponadto oferuje obsługę pamięci DDR2-800 MHz (2 sloty), dźwięk w standardzie HD Audio, interfejs SATA 3.0 (2 gniazda) i wbudowaną bezprzewodową kartę sieciową 802.11b/g. Wyposażono ją również w komplet złącz: 4 USB, HDMI, eSATA, VGA, DVI. Co czyni ją idealnym wyborem do budowy małego i wydajnego komputera nie tylko do pracy, ale również do bardziej wymagających czynności jak np. oglądanie filmów wysokiej rozdzielczości.

Intel DQ45EK - płyta oparta jest na chipsecie Intela Q4. Express, który obsługuje szeroką gamę procesorów z częstotliwością FSB nie przekraczającą 1333 MHz. Zawiera on także rdzeń graficzny zgodny z API DirectX 10 - GMA X4500, który jest jednak wolniejszy od układu GeForce 9300 zintegrowanego w płycie Zotac GeForce 9300-ITX WiFi. Płyta wyposażona jest w dwa sloty pamięci DDR2 800, cztery złącza SATA i aż dwa gniazda DVI (jedno w standardzie DVI-I i jedno DVI-D). Ponadto dysponuje czterema gniazdami USB, jednym eSATA oraz szybką gigabitową kartą sieciową. Niestety nie ma na wyposażeniu karty bezprzewodowej, ani gniazda HDMI. Oprócz tego brakuje gniazda na kartę graficzną.

Obraz
© Intel DQ45EK (fot. IDG)

Zotac GeForce 8200-ITX WiFi - jedyna z nielicznych płyt głównych Mini ITX, która jest dedykowana do procesorów AMD z podstawką AM2+. Producent zaleca używanie jednostek o mocy nie większej niż 6. W, co teoretycznie pozwala korzystać z wszystkich energooszczędnych procesorów AMD włącznie z układami trzy- i czterordzeniowymi: AMD Phenom X3 8250e i AMD Phenom X4 9350e. Jak na takiego malucha płyta jest bardzo dobrze wyposażona, bo dysponuje wbudowaną kartą sieciową 802.11b/g., dwoma slotami pamięci DDR2, czterema gniazdami SATA, złączem DVI i aż sześcioma portami USB. Tak bogaty zestaw pozwala na złożenie niewielkiego komputera o sporych możliwościach.

Obraz
© Zotac GeForce 8200-ITX WiFi (fot. IDG)

Gigabyte MA78GM-US2. - to dobry wybór dla osób decydujących się na złożenie nieco większego komputera w obudowie Mini ATX lub Ultra Slim. Oferuje nowoczesny chipset z układem graficznym ATI Radeon HD 3200, który wspomaga odtwarzanie filmów w wysokiej rozdzielczości, specjalną aplikację do oszczędzania energii (Easy Energy Saver) oraz obsługę najnowszych procesorów AMD zgodnych z podstawką AM3. Wolny slot PCIExpress na kartę graficzną pozwoli w przyszłości na łatwą modernizację komputera.

Asus P5Q-EM - klasyczna konstrukcja Micro ATX zbudowana na chipsecie Intela G4. oferuje wyposażenie dobrej jakości, które w zupełności wystarcza do zastosowań domowych. Do dyspozycji masz sześć gniazd USB, gniazdo HDMI, DVI-A i VGA. Podobnie jak większe odpowiedniki płyty ma ona ponadto cztery sloty pamięci (DDR2). Wyposażona jest w system oszczędzania energii EPU-4 Engine oraz wbudowany system Express Gate, który umożliwia szybkie uruchomienie przeglądarki internetowej czy sprawdzenie poczty, bez konieczności uruchamiania systemu z twardego dysku. Doskonale nadaje się do komputera w obudowie Mini ATX z szybkim energooszczędnym procesorem Intela.

Obraz
© Asus P5Q-EM (fot. IDG)

Procesor

Do małych komputerów nadają sie tylko procesory energooszczędne o maksymalnej mocy nie przekraczającej 6. W. Wynika to z niezbyt mocnych zasilaczy, w jakie wyposażone są obudowy. Dodatkowy problem stanowi wydzielanie ciepła, które w mniejszej obudowie jest trudniej rozproszyć. Ponadto pamiętaj o tym, że małe obudowy wymagają niskoprofilowych układów chłodzących, które są mniej wydajne od ich standardowych odpowiedników.
Do wyboru masz zarówno jednostki AMD zgodne z podstawką AM2 jak i Intela LGA775. Szczególnie ciekawe są energooszczędne modele czterordzeniowe (65 W) jak np. AMD Phenom X4 9350e lub Intela Core Quad Q9550S. To idealne układy do złożenia multimedialnego komputera w nico większej obudowie Mini ATX lub Ultra Slim.
Intel Atom 23. - tak naprawdę jest to Gigabyte GA-GC230D (ATOM), czyli płyta główna z zintegrowanym procesorem Intela Atom 230 (1,6 GHz). Takie połączenie pozwala na duże oszczędności, wydając ok. 330 zł, otrzymasz dwa najważniejsze podzespoły. Jeżeli dodasz do tego pamięć i twardy dysk, to koszt złożenia komputera na tej platformie nie powinien przekroczyć 1000 zł.

Obraz
© Gigabyte GA-GC230D (fot. IDG)

To dobre rozwiązanie dla osób, które preferują malutki komputer do pracy, lecz nie chcą wydawać zbyt dużo pieniędzy. Przy okazji zaoszczędzą na prądzie. Gwarantujemy, że na tej platformie komputer nie będzie pobierał więcej niż 3. W podczas normalnej pracy, a średnie zużycie z pewnością będzie się wahało w granicach 20-25 W. Niestety, wydajność zastosowanego tu procesora Atom 230 zmusza użytkownika do korzystania z mniej obciążających aplikacji i systemów. Zamiast Visty polecamy XP, a zamiast filmów w wysokiej rozdzielczości filmy DivX, XviD, bo pierwsze z wymienionych mogą nie odtwarzać się płynnie.
AMD Athlon 6. X2 5050e - wydajność tego procesora jest niemal identyczna jak innych Athlonów o tej samej częstotliwości pracy zegara, a przy tym jest dosyć energooszczędny (45 W). Procesor pobiera o około 20 W mniej niż jego zwykła wersja. Jest na tyle wydajny, aby zapewniać komfortową pracę z najnowszym systemem Vista oraz umożliwiać oglądanie filmów HD bez konieczności korzystania z pomocy układu graficznego, dzięki czemu możesz zaoszczędzić pieniądze na płycie głównej. Athlon 64 X2 5050 to idealny procesor do mniejszych komputerów, w których zasilacz jest niezbyt mocny, a ich zastosowania wykraczają poza zwykłą pracę z aplikacjami biurowymi, czy przeglądanie Internetu

Obraz
© AMD Phenom X4 9350e (fot. IDG)

.

AMD Phenom X4 9350. - to remedium na główną wadę procesorów Phenom X4, czyli duży pobór mocy. Jego wydajność jest nieco mniejsza od pozostałych przedstawicieli rodziny Phenom X4, bo pracuje z niższą częstotliwością (2000 MHz). Niemniej jednak jest to idealny kandydat do złożenia wydajnego i cichego komputera przeznaczonego do zastosowań domowych. Bardzo dobrze wypada w bardziej zaawansowanych aplikacjach, które potrafią wykorzystać jego wszystkie rdzenie. Jego wadą jest dosyć mała podatność na podkręcanie, ale jest to nieistotne w wypadku komputera domowego.

Intel Pentium Dual Core E2160 - to starszej generacji procesor wykonany w technologii 65 nm. Cechuje się niższym poborem prądu (TDP - 65 W) oraz dużymi możliwościami podkręcania. Przy nominalnych ustawieniach nie jest w stanie konkurować z nowszymi odpowiednikami, jednak w zupełności wystarcza do zastosowań domowych. Co istotne, jest tani, a przy tym szybszy niż jednostki Atom Intela, co czyni go udaną alternatywą droższych układów.

Obraz

Intela Core 2 Quad Q9550s - różni się od swojego poprzednika Core 2 Quad Q9550 zmniejszonym współczynnikiem TDP, który został obniżony z 95 do 65 W. Tak naprawdę, Core 2 Quad Q9550s jest wyselekcjonowaną jednostką spośród modeli Core 2 Quad Q9550. Wprowadzono w niej drobne zmiany nie wpływające w praktyce na wydajność. To czyni go idealnym wyborem do budowy mniejszych komputerów wykonanych w standardzie Mini ATX do bardziej zaawansowanych zastosowań. Co istotne, pozwala na wykorzystanie cichszych lub niskoprofilowych układów chłodzących. Niestety to dosyć droga jednostka. Jej cena przegracza 1500 zł. Polecamy również nieco tańszą wersję - Core 2 Quad Q9400s. Oba procesory mogą posłużyć do zmontowania wydajnego i cichego komputera do gier. Obudowa

Chcąc maksymalnie zmniejszyć rozmiary komputera, musisz zdecydować się na obudowy wykonane w formacie Mini ITX. Niestety, na polskim rynku jest dosłownie kilka klasycznych obudów Mini ITX. My zdecydowaliśmy się na wybór trzech - Akasa Enigma, Mode Com Feel 30. i A+ Cupid. Pozostałe modele, choć są w ofercie producentów, jednak trudno je zdobyć lub są dużo droższe - np. SilverStone Lascala LC12B (ok. 550 zł). Do większych komputerów polecamy obudowę typu Ultra Slim lub Mini ATX.
Akasa Enigma - to niewielka obudowa 23x21. 6,5 cm przystosowana do montażu płyt głównych wykonanych w formacie Mini ITX. Wg producenta kompatybilna jest z sześcioma modelami płyt głównych, dlatego warto sprawdzić, czy będzie pasowała do wybranego modelu płyty: Intel DQ 45 EK, Intel DG 45 FC, Intel D945GCLF2, J&W 7804, Jetway 780G JNC81-LF, Albatron 780G KI780G. Jest wyposażona w zewnętrzny zasilacz o mocy 80 W, a ponadto wewnętrzny konwerter DC (także 80 W). W obudowie znajduje sie fabrycznie montowany wentylator 40 mm (4000 obrotów na minutę), który okazuje się dosyć głośny przy maksymalnych obrotach. Obudowa pozwala na montaż napędu optycznego typu slim (stosuje się je w laptopach) oraz mniejszego 2,5 calowego twardego dysku. Z przodu wyprowadzono dwa porty USB oraz gniazda audio. Z uwagi na niewielkie wymiary trzeba zaopatrzyć się w niskoprofilowe układy chłodzące przystosowane do obudów Mini ITX.

Obraz
© Akasa Enigma (fot. IDG)

A+ Case Cupid 1. - obudowa jest nieco węższa od modelu Akasy Enigma, nieznacznie wyższa i głębsza (18,5 x 25,5 x 7 cm). Szkielet jest wykonany z blachy, a przedni panel z aluminium. Ciekawie zaprojektowano malowanie ścianek bocznych, które nie są gładkie, lecz posiadają wyraźną fakturę. Dzięki temu nie widać na niej odcisków palców i - co istotne - nie jest podatna na zarysowania jak modele o wysokim połysku. W środku znajduje się miejsce na jeden twardy dysk o przekątnej 2,5 cala i napęd optyczny typu slim. Obudowa jest nieco wyższa od Enigmy Akasy, ale dodatkowe miejsce zabierają napęd optyczny i twardy dysk. Dlatego także w tym wypadku zalecane są niskoprofilowe układy chłodzące. Obudowę wyposażono w czytnik kart pamięci 56 w 1, który zamontowano pod klapką w panelu przednim, podobnie jak dwa gniazda USB i złącza audio. Wyposażona jest zasilacz o mocy 60 W, co zmusza do korzystania z energooszczędnych wersji procesorów o mocy 45 W, lub platform Atom Intela.

Obraz
© A Case Cupid 1 (fot. IDG)

Mode Com Feel 30. - nie jest to tak mała konstrukcja jak dwie opisywane powyżej. Jest wyraźnie dłuższa i szersza (22x32x6x cm). Jej wysokość (tylko na 6 cm) zmusza do korzystania z niskoprofilowych układów chłodzących procesor o wysokości nie większej niż 5 cm. Większa długość oraz szerokość obudowy umożliwiają za to montaż standardowego twardego dysku. Napęd optyczny musi być jednak mniejszy (identyczny z montowanymi w laptopach). Do obudowy dołączono zasilacz o mocy 80 W, co w zupełności wystarcza do wykorzystania najnowszych energooszczędnych procesorów, w tym również tych mocniejszych jak AMD Phenom II czy też czterordzeniowych Inteli z energooszczędnych serii. Obudowa wyposażona jest także w gniazdo do zainstalowania małego wentylatora, który - niestety - nie jest dołączany do zestawu.

Obraz
© Mode Com Feel 302 (fot. IDG)

Mode Com Feel 20. - to klasyczna obudowa wykonana w standardzie Ultra Slim. Jest niska, ale wyraźnie dłuższa i głębsza (33,5x43,9 cm) od konstrukcji Mini ITX. Przystosowana jest do nieco większych płyt głównych Micro ATX i może pracować zarówno w pionie jak i w poziomie (do obudowy dołączana jest specjalna podstawka). Jest dosyć tania, bo w wersji z zasilaczem 350 W kosztuje ok. 220 zł. Co istotne, jest wysoka na 9 cm i pozwala na montaż trochę większych układów chłodzących.

Obraz
© Mode Com Feel 205 (fot. IDG)

Silverstone Sugo SST-SG04B-H - jedna z ładniejszych obudów do płyt głównych Micro ATX. Jest dosyć prosta i niezbyt duża, ma też wygodną aluminiową rączkę, która nadaje jej charakterystycznego wyglądu i pozwala na łatwe przenoszenie komputera. Szkielet wykonano ze sztywnej blachy, którą połączono z aluminium. Aluminiowy jest również panel przedni. Zastosowanie tego materiału znacznie obniżyło wagę obudowy, która stała się na dodatek sztywniejsza niż jej stalowe odpowiedniki, a przez to bardziej odporna na zniekształcenia. Co istotne, pozwala na montaż większych kart graficznych.

Obraz
© Silverstone Sugo SST-SG04B-H (fot. IDG)

Mini podzespoły

Decydując się na budowę małego komputera, musisz liczyć się z tym, że nie zawsze będziesz mógł zastosować standardowe podzespoły, które zostały ci po starszym pececie. Główny problem to ich rozmiar, np. w obudowach Mini ITX możesz zamontować tylko mniejsze 2,5 calowe dyski i laptopowe napędy optyczne, które są niestety nieco droższe niż ich pełnowymiarowe odpowiedniki. Największy problem pojawi się jednak, gdy do małej obudowy Mini ITX zechcesz zamontować układ chłodzący procesor. Kłopot tkwi w wysokości obudów, która często nie przekracza 6 cm, a dodatkowe miejsce zabierane jest przez twardy dysk i napęd optyczny. W sumie do dyspozycji zostaje nam 3-4 cm a tak niskie układy chłodzące są trudno dostępne.

Obraz
© W małych obudowach możemy zastosować niskoprofilowe pamięci zamista standardowych są w podobnej cenie a zajmują mniej miejsca. (fot. IDG)

Możesz się pokusić o zamontowanie samego radiatora, jeżeli w obudowie jest wentylator, jednak z uwagi na małą przestrzeń a przez to nagromadzenie podzespołów warto zainwestować w aktywne chłodzenie. Polecamy najnowsze modele Akasy przeznaczone do mniejszych komputerów Mini ITX. W większych obudowach w zupełności wystarczą układy chłodzące dodawane do procesora.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)