BSA: 56% oprogramowania w Polsce jest nielegalne

BSA: 56% oprogramowania w Polsce jest nielegalne

BSA: 56% oprogramowania w Polsce jest nielegalne
Źródło zdjęć: © IDG
12.05.2009 18:30, aktualizacja: 13.05.2009 10:58

Business Software Alliance opublikowała najnowszy raport ilustrujący skalę problemu piractwa komputerowego na świecie. Dokument zawiera także szereg szczegółowych danych dotyczących Polski. Okazuje się m.in. że liczba pirackiego oprogramowania w naszym kraju kształtuje się na poziomie około 56%, o 1% mniej niż w doku ubiegłym. Szkody poniesione przez producentów w Polsce oszacowane zostały na 648 mln dolarów, co oznacza 12% wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Business Software Alliance to międzynarodowa organizacja zajmująca się promowaniem bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z oprogramowania. Grupa opublikowała swój raport już po raz szósty. Dokument obejmuje badania i zagadnienia problemowe dotyczące piractwa na całym świecie. Sama analiza statystyczna objęła 11. państw i została przeprowadzone przez IDC, znaną i niezależną firmę badawczą.

Obraz
© (fot. AFP)

Polska na tle Unii Europejskiej - jest źle

Wśród 2. krajów Unii Europejskiej Polska uplasowała się na 4 pozycji od końca. Krajami o wyższej skali piractwa są jedynie Grecja 57%, Rumunia 66% oraz Bułgaria 68%. Pod względem szkód producentów oprogramowania Polska znalazła się na 6 miejscu. W Unii Europejskiej większe szkody producenci oprogramowania ponieśli w Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji.

Autorzy raportu wskazują również, że piractwo ma negatywny wpływ nie tylko na dochody przemysłu komputerowego, ale również stan gospodarki państwowej. Na dowód tej tezy przedstawiono inne badania IDC (styczeń 2008 roku), z których wynika, że ograniczenie piractwa komputerowego w ciągu czterech kolejnych lat w Polsce przyczyniłoby się do wzmocnienia lokalnego sektora informatycznego, powstania blisko 2000 nowych, dobrze płatnych miejsc pracy, a także zasiliłoby polską gospodarkę kwotą prawie
2,6. mld złotych.

Świat - wcale nie jest dużo lepiej

Według raportu BSA, w 200. roku najwyższy poziom piractwa na świecie odnotowano w Gruzji ( 95% ), Bangladeszu ( 92% ), Armenii ( 92% ) oraz Zimbabwe ( 92% ). Kolejne 21 krajów zanotowało wynik na poziomie ponad 80%. Krajami o najniższej skali piractwa były z kolei Stany Zjednoczone ( 20% ), Japonia ( 21% ), Luksemburg ( 21% ) oraz Nowa Zelandia ( 22% ).

W regionie Europy Centralnej i Wschodniej (CEE) krajami o najwyższej skali piractwa okazały się Gruzja 95%, Armenia 92. oraz Azerbejdżan i Mołdawia 90%. Najniższy poziom piractwa w tym regionie wykazano w Republice Czeskiej 38%, na Węgrzech 42% i na Słowacji 43%. Największy postęp odnotowano w Rosji, gdzie w ciągu jednego roku piractwo spadło o 5 punktów procentowych i osiągnęło poziom 68%. W ciągu sześciu lat był to spadek aż o 19%.

Spośród 11. państw objętych badaniem, skala piractwa komputerowego zmniejszyła się w 57 krajach, pozostała na tym samym poziomie w 36 i wzrosła w 16. Jednakże, w związku z tym, że światowy rynek komputerów osobistych rozwijał się najszybciej w krajach o wysokiej skali piractwa, ogólnoświatowa skala piractwa wzrosła o 3 punkty procentowe wynosząc 41% w 2008 roku.

Ograniczenie piractwa według BSA

BSA podała kilka propozycji, których realizacja mogłaby obniżyć skalę piractwa na świecie. Są to m.in. zwiększenie edukacji i świadomości w zakresie prawa własności intelektualnej i ryzyka związanego z używaniem nielegalnego oprogramowania, zaangażowanie rządu w stworzenie ogólnokrajowych jednostek do walki z piractwem, współpracę transgraniczną, a także szkolenia dla funkcjonariuszy organów ścigania oraz przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości czy wdrożenie powszechnych reguł zarządzania oprogramowaniem i wymogu używania tylko legalnego oprogramowania przez sektor publiczny.

Słowo o metodologii badań: Badanie zostało przeprowadzone w 11. państwach. Obejmuje wszelkie oprogramowanie instalowane w komputerach osobistych, w tym laptopy i inne urządzenia przenośne. Nie obejmuje natomiast serwerów ani systemów typu mainframe. IDC w opracowaniu wyników globalnych wzięło pod uwagę dane statystyczne dotyczące dostaw oprogramowania i sprzętu komputerowego oraz skorzystało z pomocy swoich analityków w ponad 60 krajach. Szczegółowe dane dotyczące wyliczania procentowego poziomu piractwa w poszczególnych krajach zostały przedstawione w samym raporcie.
Raport BSA dostępny jest na stronie internetowej - http://global.bsa.org/globalpiracy2008/index.html organizacji w postaci dokumentu PDF ( link bezpośredni - http://global.bsa.org/globalpiracy2008/studies/globalpiracy2008.pdf, około 7MB ).

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)