Brytyjski RAF utracił trzy dyski z wrażliwymi danymi

Brytyjski RAF utracił trzy dyski z wrażliwymi danymi

Brytyjski RAF utracił trzy dyski z wrażliwymi danymi
Źródło zdjęć: © IDG
26.05.2009 12:22, aktualizacja: 26.05.2009 12:43

Okazuje się, że przypadek kradzieży danych brytyjskich wojsk lotniczych (RAF) z września 2008 roku to coś poważniejszego niż wcześniej podawano. Dziennik "The Guardian" informuje, że wbrew dotychczasowym doniesieniom zaginęły wówczas nie tylko nazwiska, adresy i numery kont bankowych 50 tysięcy pracowników lotnictwa, ale także kopie notatek na temat stanu zdrowia, życia seksualnego, wyroków oraz sytuacji finansowej około 500 innych funkcjonariuszy, miedzy innymi wysokich oficerów RAF-u.

Informacje zebrane podczas procedur rekrutacyjnych mogą zostać wykorzystane przez obce służby wywiadowcze do szantażowania tychże osób - martwi się zdaniem gazety brytyjskie ministerstwo obrony.

Obraz
© (fot. PAP/EPA)

Dane były zapisane na trzech dyskach twardych, które we wrześniu ubiegłego roku miano przetransportować z bazy w Innsworth (hrabstwo Gloucestershire) do głównej siedziby RAF-u w High Wycombe (hrabstwo Buckinghamshire). Resort obrony został wówczas powiadomiony przez RAF jedynie o kradzieży rekordów danych 5. tysięcy pracowników, natomiast fakt zaginięcia notatek o pozostałych 500 osobach przemilczano. Sprawa wyszła na jaw dzięki wewnętrznym zapiskom jednego z ówczesnych oficerów RAF-u, który upublicznił je na mocy brytyjskich przepisów o przejrzystości i ochronie danych.

Jak podaje stacja BBC, brytyjskie ministerstwo obrony powiadomiło już o sprawie odpowiednie osoby, informując je o możliwych konsekwencjach i oferując im pomoc doradczą. Do tej pory nie odnotowano żadnych prób szantażu.

W ostatnich miesiącach Wielka Brytania przeżywa istną plagę kradzieży danych. Poza opisanym incydentem także w kilku innych przypadkach mogła ucierpieć obronność Wysp. Chodzi między innymi o zaginięcie dysku z informacjami o brytyjskich żołnierzach. A inne zguby tamtejszych urzędów to dane na temat groźnych przestępców, pacjentów, nauczycieli oraz 7,25 miliona rodzin.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)