Brytyjski profesor obawia się, że wielka część opublikowanej matematyki to kłamstwo

Dla wielu ludzi matematyka to czarna magia. Zdarza się, że jest tak i dla samych matematyków. Współczesne dowody matematyczne bywają tak skomplikowane, że żaden człowiek na Ziemi nie jest w stanie ich zrozumieć w każdym detalu. I tu pojawia się miejsce na błąd.

Brytyjski profesor obawia się, że wielka część opublikowanej matematyki to kłamstwo
Źródło zdjęć: © 123RF

30.09.2019 07:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kevin Buzzard, teoretyk liczb i profesor matematyki z Imperial Collage London, obawia się, że wiele dowodów matematycznych, które są szeroko uznawane za prawdziwe, naprawdę mogą takie nie być. Tak, dobrze przeczytaliście, ale zatrzymajcie się zanim zaczniecie wysyłać listy do swoich ex-matematyków z wiadomością, że nie mieli wam prawo wstawić "jedynki", bo nie mają racji. Mówimy tu o NAPRAWDĘ skomplikowanej matematyce.

Domino z matematycznych dowodów

W przypadku niezwykle skomplikowanych matematycznych dowodów korzysta się z dorobku poprzedników, czyli innych twierdzeń już wcześniej udowodnionych.
Jak podkreśla prof. Buzzard, nowa matematyka jest według niego zbyt zależna od starych dowodów, ponieważ całość jest zbyt trudna do zweryfikowania od podstaw. Nowe twierdzenia naukowe często powołują się nawet na 20 starszych dowodów, z których każdy może liczyć po 1000 stron obliczeń.

Sprawdzenie ich wszystkich od samego początku, żeby potwierdzić nowe twierdzenie nie wchodzi w grę, bo to po prostu zbyt trudne. Dlatego po prostu zakłada się ich prawdziwość, bo wcześniej zostały za takie uznane.

A nie musimy mówić, że gdyby gdzieś odnaleziono w jednym z nich błąd to oparte na tym wniosku kolejne twierdzenia posypałyby się jak kostki domina.

Na ratunek sztuczna inteligencja

To wszystko według prof. Buzzarda przeczy zasadzie, że matematyka powinna być powszechnie weryfikowalna.

Jednym z pomysłów na zaradzenie takiemu stanowi rzeczy jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do skonstruowania oprogramowania, które samodzielnie od podstaw sprawdzałoby wszystkie dowody. Profesor Kevin Buzzard jest zdania, że należy wręcz utworzyć nową gałąź nauki związaną z komputeryzacją dowodów matematycznych.

Źródło: Vice.com

matematykawiadomościnauka
Komentarze (69)