Brytyjczycy wyślą w kosmos robaki. To mogą być przełomowe badania

Brytyjczycy wyślą w kosmos setki robaków. Trafią na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Eksperyment posłuży do stworzenia leków i terapii - między innymi na choroby mięśniowe.

Brytyjczycy wyślą w kosmos robaki. To mogą być przełomowe badania
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0
Grzegorz Burtan

13.09.2018 | aktual.: 16.09.2018 16:10

Za eksperymentem stoi grupa badaczy z uniwersytetów w Exeter, Nottingham i Lancaster. Celem badania jest sprawdzenie, jak przebiega proces utraty mięśni w przestrzeni kosmicznej. W przyszłości może mieć to przełożenie na opracowanie lekarstw i terapii na dystrofię mięśniową, utratę masy mięśniowej w wyniku starzenia, a nawet leczenia cukrzycy.

Nieprzypadkowo zdecydowano się wysłać robaki w kosmos. Choć wizjonerzy i miliarderzy marzą o podróżach i kolonizacji dalekich planet, to jedną z "przyziemnych" rzeczy do rozwiązania pozostaje negatywny wpływ przebywania w przestrzeni kosmicznej na ciało człowieka. Astronauci przebywający pół roku w kosmosie mogą bowiem stracić do 40 proc. swojej masy mięśniowej.

Zdaniem naukowców, zmiany te są doskonałym do obserwacji modelem starzenia się ciała. Dlatego badanie astronautów może być dobrą metodą na zrozumienie tego procesu. Dlaczego zatem wybrano setki nicieni z gatunku Caenorhabditis elegans? Ponieważ robaki są podobne w niektórych kwestiach biologicznych do ludzi – pod kątem struktury oraz metabolizmu. Są także na tyle duże, że kosmos wpływa na ich masę mięśniową i zużycie energii.

Nicienie mają trafić na Międzynarodową Stację Kosmiczną między listopadem 2018 a lutym 2019 roku.

issbadaniatechnologie i nauka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)