Broń, która dotrze do Moskwy. Już w rękach Ukraińców
Portal Defense Express podaje, że Ukraińcy otrzymali w ostatnim czasie pierwszą partię dronów kamikadze AQ 400 Scythe "Kosa", których możliwości przypominamy. Producent, firma Terminal Autonomy, planuje produkować nawet 500 egzemplarzy tej broni miesięcznie.
17.12.2023 | aktual.: 18.12.2023 09:12
Ukraińcy rozpoczęli masową produkcję dronów "Kosa" dalekiego zasięgu. Broń ma pokonać nawet 750 km, co oznacza, że po wystrzeleniu bezzałogowca w Kijowie, ten powinien trafić cel znajdujący się nawet w Moskwie. Docelowo producent zamierza wytwarzać do 500 sztuk dronów każdego miesiąca. Obecnie fabryka osiąga wydajność na poziomie do 100 egzemplarzy.
Defense Express zauważa, że choć informację o rozpoczęciu seryjnej produkcji dronów AQ 400 Scythe "Kosa" dopiero teraz podano do informacji publicznej, nie można wykluczyć, że Ukraińcy już wcześniej dysponowali wspomnianymi bezzałogowcami. Mają to potwierdzać nasilone w ostatnim czasie ataki prowadzone przez Ukrainę regionie Krymu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W kontekście specyfikacji technicznej dronów "Kosa", najważniejszym elementem jest deklarowany zasięg, który wynosi 750 km. To odległość, która pozwoli Ukraińcom atakować cele w głąb Rosji oraz prowadzić uderzenia z miejsc oddalonych od frontu, co znacznie poprawi bezpieczeństwo obrońców. Masa startowa AQ 400 wynosi z kolei 100 kg, z czego przynajmniej 32 kg przypadają na ładunek wybuchowy. Jego masę można zwiększyć nawet do 70 kg, jednak wiąże się to ze zmniejszeniem zasięgu. To liczba znacznie większa w porównaniu do głowic, którymi dysponują wykorzystywane przez Rosjan drony Shahed (w tym konstrukcjach ważą one ok. 40 kg).
Rozpiętość skrzydeł pojedynczego drona "Kosa" wynosi 2,3 m. Broń porusza się z prędkością przelotową 144 km/h i może przebywać w powietrzu przez 6,5 h. Najprawdopodobniej jest to jednak czas osiągalny w przypadku obecności najmniejszej głowicy bojowej (32 kg).
AQ 400 Scythe "Kosa" jest uniwersalnym dronem z uwagi na możliwość startu z niemal dowolnego miejsca. Bezzałogowiec może startować z krótkiego pasa startowego, ale też do jego startu można wykorzystać specjalną katapultę. Charakterystyczną cechą wspomnianych broni jest też szybki montaż i możliwość masowej produkcji. Portal Defence Blog zauważa, że to czynniki, które sprawiają, że AQ 400 jest "kluczowym atutem we współczesnych działaniach wojennych".
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski