Boże Narodzenie 2020. Zaproś gości na Wigilię online. Zadbajmy o bezpieczne święta

Boże Narodzenie 2020. Zaproś gości na Wigilię online. Zadbajmy o bezpieczne święta

Boże Narodzenie 2020. Zobaczmy się z bliskimi online
Boże Narodzenie 2020. Zobaczmy się z bliskimi online
Źródło zdjęć: © Pexels
24.12.2020 07:54, aktualizacja: 02.03.2022 23:55

Boże Narodzenie 2020 będzie inne od tych, które znamy. W związku z pandemią koronawirusa spędzimy je w mniejszym gronie. Nie oznacza to jednak, że nie zobaczymy rodziny. Są sposoby, by mimo wszystko być ze sobą blisko tego dnia.

Kolędy, choinka, przystrojone ulice, barszcz z uszkami, szopka bożonarodzeniowa czy pasterka - to tylko niektóre z elementów, bez których większość z nas nie wyobraża sobie nadchodzących świąt. Choć bez wątpienia każdy z nich ma swój niepowtarzalny urok, to ciężko cieszyć się nimi w samotności. Zdaniem większości z nas, prawdziwa magia świąt nadchodzi wtedy, kiedy możemy cieszyć się nią w gronie rodziny.

Wielu naszych rodaków obawiało się, że podczas tegorocznych świąt nie zobaczą swoich bliskich. Na szczęście rodzinne spotkania będą możliwe. Należy jednak pamiętać, aby odbywały się w jak najwęższym gronie. To właśnie nasza odpowiedzialność i stosowanie się do określonych zasad mogą sprawić, że Boże Narodzenie 2021 będzie wyglądało tak, jak wszystkie te, które pamiętamy niemalże od urodzenia.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wytyczne, których powinniśmy przestrzegać podczas zbliżającego się Bożego Narodzenia. Do najważniejszych należą m.in. limit gości na Wigilii i podczas pierwszego i drugiego dnia świąt. Oprócz domowników przy świątecznym stole może zasiąść maksymalnie pięć osób.

Podczas tegorocznych świąt szczególną opieką powinniśmy otoczyć osoby będące w grupie ryzyka. Należą do nich przede wszystkim seniorzy oraz ludzie z problemami zdrowotnymi jak np. cukrzyca czy choroby serca. Jeśli przynajmniej większość z nich zostanie w swoich domach, pandemia COVID-19 nie przybierze na sile.

Boże Narodzenie 2020. Święta bez najbliższych? Nic bardziej mylnego

Restrykcje, które będą obowiązywać podczas zbliżających się dni wcale nie oznaczają, że w tegoroczne święta nie zobaczymy swoim dziadków, kuzynów czy przyjaciół rodziny. W dobie kryzysu z pomocą przychodzą nowe technologie, dzięki którym w Boże Narodzenie nikt z nas nie będzie sam.

Zainstalowanie jednego z poniższych komunikatorów sprawi, że w zbliżające się święta znów zobaczymy się ze swoimi najbliższymi, podzielimy się z nimi wirtualnym opłatkiem, złożymy sobie życzenia i wspólnie zaśpiewamy kolędy.

  • Zoom
  • Microsoft Teams
  • Skype
  • Messenger

Wyżej wymienione aplikacje możemy zainstalować zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach przenośnych (laptopy, telefony, smartfony). Aby dowiedzieć się jak je zainstalować, a także poznać ich praktycznie nieograniczone możliwości, warto przeczytać nasze poradniki, które są dostępne na końcu artykułu.

Uwaga na oszustów

Podczas zbliżającego się Bożego Narodzenia, z internetu korzystać będzie więcej ludzi, niż miało to miejsce w poprzednich latach. Wśród nich znajdą się również osoby starsze, które chociaż na chwilę będą chciały zobaczyć swoje wnuki i poinformować ich, że już wkrótce św. Mikołaj przyniesie im ich zaległe prezenty.

Wzmożony ruch w sieci w tym okresie, to znakomita szansa dla cyberoszustów, którzy będą chcieli wykorzystać naiwność i niedoświadczenie seniorów. Ważne, aby pamiętali, żeby nie klikać w linki z nieznajomych adresów e-mail, nawet jeżeli będą ich goroco zachęcać do dołączenia do wspólnej rozmowy z rodziną.

Uważajmy także na rozmowy na Messengerze. Ten popularny komunikator stanowi idealne narzędzie dla przestępców. Włamują się oni na konta użytkowników, po czym wypisują do ich znajomych z prośbą o pilną pożyczkę. Treść takiej wiadomości może wyglądać następująco:

Cześć. Właśnie kończę ostatnie świąteczne zakupy, ale coś stało się z moją kartą i nie mogę zapłacić przy kasie. Czy możesz podać mi kod BLIK? Jak tylko dojdę do domu to zrobię Ci przelew.

Oszust w rzeczywistości wybierze pieniądze z bankomatu, po czym już nigdy nie skontaktuje się ze swoją ofiarą.

Uroczystości kościelne online

Przypominamy, że podczas zbliżających się świąt, restrykcje będą obowiązywały także w kościołach. Uroczyste msze, w tym tradycyjna pasterka, odbędą się w tym roku w ściśle zwężonym gronie wiernych.

W trakcie uroczystości kościelnych obowiązywać będzie limit jednej osoby na piętnaście metrów kwadratowych. Oprócz zachowania dystansu społecznego, uczestnicy mszy świętych muszą pamiętać o obowiązkowym zakryciu nosa i ust.

Do przestrzegania zasad reżimu sanitarnego w trakcie nadchodzących świąt zachęcają również duchowni. Ich rekomendacje, jak również panujące obostrzenia nie oznaczają jednak, że wierni nie będą mogli wziąć udziału w tradycyjnych obchodach Bożego Narodzenia. Transmisje live z mszy św. będą dostępne zarówno w telewizji, radio oraz w internecie, a także za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule.

Pamiętajmy, że w dużej mierze to właśnie od nas zależy, jak będą wyglądały przyszłoroczne święta. Nie zapominajmy o tym, że dzięki nam, również te nadchodzące mogą być wyjątkowe pod każdym względem. Spotkajmy się z rodziną, zaśpiewajmy kolędy, podzielmy się opłatkiem online i zróbmy sobie wzajemnie najrozsądniejszy oraz najbezpieczniejszy prezent.

Poniżej znajdują się linki do poradników.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)