Boże Narodzenie 2020. Zaproś gości na Wigilię online. Zadbajmy o bezpieczne święta

Boże Narodzenie 2020. Zaproś gości na Wigilię online. Zadbajmy o bezpieczne święta24.12.2020 07:54
Boże Narodzenie 2020. Zobaczmy się z bliskimi online
Boże Narodzenie 2020. Zobaczmy się z bliskimi online
Źródło zdjęć: © Pexels

Boże Narodzenie 2020 będzie inne od tych, które znamy. W związku z pandemią koronawirusa spędzimy je w mniejszym gronie. Nie oznacza to jednak, że nie zobaczymy rodziny. Są sposoby, by mimo wszystko być ze sobą blisko tego dnia.

Kolędy, choinka, przystrojone ulice, barszcz z uszkami, szopka bożonarodzeniowa czy pasterka - to tylko niektóre z elementów, bez których większość z nas nie wyobraża sobie nadchodzących świąt. Choć bez wątpienia każdy z nich ma swój niepowtarzalny urok, to ciężko cieszyć się nimi w samotności. Zdaniem większości z nas, prawdziwa magia świąt nadchodzi wtedy, kiedy możemy cieszyć się nią w gronie rodziny.

Wielu naszych rodaków obawiało się, że podczas tegorocznych świąt nie zobaczą swoich bliskich. Na szczęście rodzinne spotkania będą możliwe. Należy jednak pamiętać, aby odbywały się w jak najwęższym gronie. To właśnie nasza odpowiedzialność i stosowanie się do określonych zasad mogą sprawić, że Boże Narodzenie 2021 będzie wyglądało tak, jak wszystkie te, które pamiętamy niemalże od urodzenia.

Zobacz: 10 porad bezpiecznego korzystania z internetu [Wideo]

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wytyczne, których powinniśmy przestrzegać podczas zbliżającego się Bożego Narodzenia. Do najważniejszych należą m.in. limit gości na Wigilii i podczas pierwszego i drugiego dnia świąt. Oprócz domowników przy świątecznym stole może zasiąść maksymalnie pięć osób.

Podczas tegorocznych świąt szczególną opieką powinniśmy otoczyć osoby będące w grupie ryzyka. Należą do nich przede wszystkim seniorzy oraz ludzie z problemami zdrowotnymi jak np. cukrzyca czy choroby serca. Jeśli przynajmniej większość z nich zostanie w swoich domach, pandemia COVID-19 nie przybierze na sile.

Boże Narodzenie 2020. Święta bez najbliższych? Nic bardziej mylnego

Restrykcje, które będą obowiązywać podczas zbliżających się dni wcale nie oznaczają, że w tegoroczne święta nie zobaczymy swoim dziadków, kuzynów czy przyjaciół rodziny. W dobie kryzysu z pomocą przychodzą nowe technologie, dzięki którym w Boże Narodzenie nikt z nas nie będzie sam.

Zainstalowanie jednego z poniższych komunikatorów sprawi, że w zbliżające się święta znów zobaczymy się ze swoimi najbliższymi, podzielimy się z nimi wirtualnym opłatkiem, złożymy sobie życzenia i wspólnie zaśpiewamy kolędy.

  • Zoom
  • Microsoft Teams
  • Skype
  • Messenger

Wyżej wymienione aplikacje możemy zainstalować zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach przenośnych (laptopy, telefony, smartfony). Aby dowiedzieć się jak je zainstalować, a także poznać ich praktycznie nieograniczone możliwości, warto przeczytać nasze poradniki, które są dostępne na końcu artykułu.

Uwaga na oszustów

Podczas zbliżającego się Bożego Narodzenia, z internetu korzystać będzie więcej ludzi, niż miało to miejsce w poprzednich latach. Wśród nich znajdą się również osoby starsze, które chociaż na chwilę będą chciały zobaczyć swoje wnuki i poinformować ich, że już wkrótce św. Mikołaj przyniesie im ich zaległe prezenty.

Wzmożony ruch w sieci w tym okresie, to znakomita szansa dla cyberoszustów, którzy będą chcieli wykorzystać naiwność i niedoświadczenie seniorów. Ważne, aby pamiętali, żeby nie klikać w linki z nieznajomych adresów e-mail, nawet jeżeli będą ich goroco zachęcać do dołączenia do wspólnej rozmowy z rodziną.

Uważajmy także na rozmowy na Messengerze. Ten popularny komunikator stanowi idealne narzędzie dla przestępców. Włamują się oni na konta użytkowników, po czym wypisują do ich znajomych z prośbą o pilną pożyczkę. Treść takiej wiadomości może wyglądać następująco:

Cześć. Właśnie kończę ostatnie świąteczne zakupy, ale coś stało się z moją kartą i nie mogę zapłacić przy kasie. Czy możesz podać mi kod BLIK? Jak tylko dojdę do domu to zrobię Ci przelew.

Oszust w rzeczywistości wybierze pieniądze z bankomatu, po czym już nigdy nie skontaktuje się ze swoją ofiarą.

Uroczystości kościelne online

Przypominamy, że podczas zbliżających się świąt, restrykcje będą obowiązywały także w kościołach. Uroczyste msze, w tym tradycyjna pasterka, odbędą się w tym roku w ściśle zwężonym gronie wiernych.

W trakcie uroczystości kościelnych obowiązywać będzie limit jednej osoby na piętnaście metrów kwadratowych. Oprócz zachowania dystansu społecznego, uczestnicy mszy świętych muszą pamiętać o obowiązkowym zakryciu nosa i ust.

Do przestrzegania zasad reżimu sanitarnego w trakcie nadchodzących świąt zachęcają również duchowni. Ich rekomendacje, jak również panujące obostrzenia nie oznaczają jednak, że wierni nie będą mogli wziąć udziału w tradycyjnych obchodach Bożego Narodzenia. Transmisje live z mszy św. będą dostępne zarówno w telewizji, radio oraz w internecie, a także za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule.

Pamiętajmy, że w dużej mierze to właśnie od nas zależy, jak będą wyglądały przyszłoroczne święta. Nie zapominajmy o tym, że dzięki nam, również te nadchodzące mogą być wyjątkowe pod każdym względem. Spotkajmy się z rodziną, zaśpiewajmy kolędy, podzielmy się opłatkiem online i zróbmy sobie wzajemnie najrozsądniejszy oraz najbezpieczniejszy prezent.

Poniżej znajdują się linki do poradników.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)