Botnety podstawowym narzędziem przestępców w Internecie

Botnety podstawowym narzędziem przestępców w Internecie
Źródło zdjęć: © Rotorhead / SXC.hu

07.10.2011 10:29, aktual.: 07.10.2011 10:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W pierwszym półroczu 2011 r. odnotowano blisko 4 mln niebezpiecznych incydentów
w polskim Internecie - wynika z najnowszego raportu CERT Polska. Większość z nich jest wynikiem działalności botnetów - wszechstronnego narzędzia wykorzystywanego często
w celach zarobkowych przez cyberprzestępców.

Jak wynika z raportu za pierwsze półrocze 201. r. przygotowanego przez zespół CERT Polska, w tym okresie zgłoszono 3 906 411 incydentów naruszenia bezpieczeństwa sieciowego. W przeważającej mierze były to zdarzenia związane z rozsyłaniem spamu i innej działalności botnetów (sieci komputerów ze złośliwym oprogramowaniem). CERT Polska odnotował 2 151 415 przypadków spamowania oraz 1 074 881 ataków botnetowych.

Obraz
© Wykres: liczba zgłoszeń automatycznych w poszczególnych kategoriach (fot. CERT)

W pierwszych szczęściu miesiącach 201. r. w Polsce miało miejsce kilka groźnych ataków. W lutym pojawił się nowy wariant robaka Zeus, który atakował telefony komórkowe i przechwytywał informacje z SMS-ów, w tym te dotyczące autoryzacji transakcji bankowych. Z kolei w kwietniu zaatakował trojan Spy-Eye, ukryty w elektronicznych fakturach, który wykradał poufne informacje wprowadzane na stronach internetowych (np. kody dostępowe).

„Cyberprzestępczość to realny problem i to w skali całej gospodarki. Dlatego tak ważne jest, aby dostawcy usług i operatorzy internetowi współpracowali ze sobą w celu lepszego wykrywania i zapobiegania incydentom pojawiającym się w sieci.”. – mówi Piotr Kijewski, kierownik CERT Polska.

Ograniczenie negatywnego wpływu zagrożeń sieciowych zależy w dużej mierze od świadomości osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo teleinformatyczne. Zwróceniu uwagi na ten problem i wskazaniu sposobów radzenia sobie z zagrożeniami płynącymi z Internetu służy międzynarodowa konferencja SECURE, organizowana od piętnastu lat przez NASK i działający w ramach instytutu zespół CERT Polska. W tym roku, od 24 do 26 października w Warszawie, spotkają się przedstawiciele takich firm jak: Microsoft, HP, Symantec czy Facebook oraz reprezentanci instytucji międzynarodowych (m.in. Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji oraz Govcert.nl). Honorowy patronat na wydarzeniem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Komentarze (0)