Borsuk szukał pożywienia. Przypadkowo odkopał antyczne monety
13.01.2022 15:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czasem największych odkryć archeologicznych dokonują nie ludzie, lecz zwierzęta. Przykładem może być borsuk, który szukając pożywienia odkopał w Hiszpanii cenne artefakty z czasów antycznego Rzymu.
O odkryciu dokonanym informuje serwis popularnonaukowy Live Science. Czytamy w nim, że w kwietniu ub.r. archeolodzy rozpoczęli prace, które zaowocowały odnalezieniem brązowych i miedzianych monet rzymskich, które leżały przy wejściu do niewielkiej jaskini nieopodal hiszpańskiej miejscowości Grado.
Zwierzę natknęło się na skarb
Naukowcy podejrzewają, że przedmioty zostały wykopane w zimie przez europejskiego borsuka ( Meles meles ), który miał nieopodal swoją norę. Wyjaśniają, że z powodu intensywnych opadów śniegu zwierzęta miały utrudniony dostęp do pożywienia, dlatego zapuszczały się w jego poszukiwaniu daleko od swoich siedlisk.
Po przeszukaniu jaskini naukowcy zebrali łącznie 209 monet datowanych na okres od III do V wieku. Z ustaleń specjalistów wynika, że bito je w różnych miejscach Cesarstwa Rzymskiego, w tym w Konstantynopolu, Salonikach w Grecji i Londynie. Zespół opublikował wyniki swoich prac 21 grudnia 2021 r. w czasopiśmie Notebooks of Prehistory and Archeology of the Autonomous University of Madrid.
"Do tej pory jest to największe skupisko monet rzymskich odkryte w jaskini w północnej Hiszpanii" – napisali naukowcy w swoim artykule. Archeolodzy przypuszczają, że nowo odkryte przedmioty mogą być częścią większego skarbu. Podejrzewają również, że jaskinia w północnej Hiszpanii była zamieszkiwana przez przesiedlonych Rzymian. Zgodnie z zapowiedziami, prace badawcze w tym miejscu będą kontynuowane.
– Chcemy wiedzieć, czy była to jednorazowa kryjówka, czy też może mieszkała tam grupa ludzi – powiedział hiszpańskiemu dziennikowi "El Pais" Alfonso Fanjul Peraza, główny autor badań i archeolog z Uniwersytetu Autonomicznego w Madrycie.