Borsuk szukał pożywienia. Przypadkowo odkopał antyczne monety
Czasem największych odkryć archeologicznych dokonują nie ludzie, lecz zwierzęta. Przykładem może być borsuk, który szukając pożywienia odkopał w Hiszpanii cenne artefakty z czasów antycznego Rzymu.
O odkryciu dokonanym informuje serwis popularnonaukowy Live Science. Czytamy w nim, że w kwietniu ub.r. archeolodzy rozpoczęli prace, które zaowocowały odnalezieniem brązowych i miedzianych monet rzymskich, które leżały przy wejściu do niewielkiej jaskini nieopodal hiszpańskiej miejscowości Grado.
Zwierzę natknęło się na skarb
Naukowcy podejrzewają, że przedmioty zostały wykopane w zimie przez europejskiego borsuka ( Meles meles ), który miał nieopodal swoją norę. Wyjaśniają, że z powodu intensywnych opadów śniegu zwierzęta miały utrudniony dostęp do pożywienia, dlatego zapuszczały się w jego poszukiwaniu daleko od swoich siedlisk.
Po przeszukaniu jaskini naukowcy zebrali łącznie 209 monet datowanych na okres od III do V wieku. Z ustaleń specjalistów wynika, że bito je w różnych miejscach Cesarstwa Rzymskiego, w tym w Konstantynopolu, Salonikach w Grecji i Londynie. Zespół opublikował wyniki swoich prac 21 grudnia 2021 r. w czasopiśmie Notebooks of Prehistory and Archeology of the Autonomous University of Madrid.
"Do tej pory jest to największe skupisko monet rzymskich odkryte w jaskini w północnej Hiszpanii" – napisali naukowcy w swoim artykule. Archeolodzy przypuszczają, że nowo odkryte przedmioty mogą być częścią większego skarbu. Podejrzewają również, że jaskinia w północnej Hiszpanii była zamieszkiwana przez przesiedlonych Rzymian. Zgodnie z zapowiedziami, prace badawcze w tym miejscu będą kontynuowane.
– Chcemy wiedzieć, czy była to jednorazowa kryjówka, czy też może mieszkała tam grupa ludzi – powiedział hiszpańskiemu dziennikowi "El Pais" Alfonso Fanjul Peraza, główny autor badań i archeolog z Uniwersytetu Autonomicznego w Madrycie.