Bombowce B-52 w grupie uderzeniowej na Bliskim Wschodzie

Bombowce B‑52 w grupie uderzeniowej na Bliskim Wschodzie

Bombowce B-52 w grupie uderzeniowej na Bliskim Wschodzie
Źródło zdjęć: © NASA
08.05.2019 08:16

Jak donosi agencja Reuters, wraz z podjęciem decyzji o wysłaniu grupy uderzeniowej na Bliski Wschód, ustalono, że dołączy do niej eskadra bombowców B-52.

W niedzielę 5 maja doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton podjął decyzję o wysłaniu na Bliski Wschód grupy uderzeniowej wraz z eskadrą bombowców. Zgodnie z informacją uzyskaną od rzecznika Białego Domu, ma to być odpowiedź na zagrożenie dla interesów USA ze strony sił irańskiego reżimu.

Bombowce B-52

Bombowce Boeing B-52 Stratofortress pozostają w użyciu już od 1952 roku, jednak mimo to wciąż są bardzo groźną bronią. Te bombowce dalekiego zasięgu mogą przelecieć nawet 16 tys. km i przenosić ponad 30 ton bomb, w tym miny morskie, rakiety, czy bombę atomową. Wiele modeli zostało również zmodernizowanych i przystosowanych do przenoszenia bomb precyzyjnych Joint Direct Attack Munition (JDAM).

Bombowce B-52 brały udział m.in. w działaniach w Wietnamie czy wojnie w Zatoce Perskiej. Zgodnie z informacjami 4 bombowce B-52 mają dzisiaj trafić do amerykańskiej bazy w al Udeid w Katarze.

W ostatnim czasie doszło do zaostrzenia stosunków między USA a Iranem. Odpowiedzią na amerykańskie dążenia do izolacji Iranu i pozbawienia go dochodów z eksportu ropy, było wznowienie części działań irańskiego programu rozwoju broni jądrowej. Decyzja ta łamie postanowienia porozumienia z 2015 roku, w którym Iran miał zrezygnować z działań nad wzbogacaniem uranu w zamian za znoszenie sankcji gospodarczych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)