BolkanLeaks - Bułgaria też ma swoje WikiLeaks

BolkanLeaks - Bułgaria też ma swoje WikiLeaks
Źródło zdjęć: © James Lauritz/Thinkstock

13.12.2010 10:05, aktual.: 13.12.2010 10:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Stenogramy zamkniętych posiedzeń parlamentarnych komisji w Bułgarii, utajnione porozumienia energetyczne z Rosją, raporty służb specjalnych można przeczytać na internetowej stronie BolkanLeaks, która ruszyła w końcu minionego tygodnia

Autorzy projektu wzywają do wysyłania poufnych dokumentów, podkreślając, że każdy zostanie wnikliwie sprawdzony przed publikacją. Zapewniają również bezpieczeństwo komunikacji i anonimowość współpracowników. Dają szczegółowe instrukcje, jak uniknąć pozostawienia śladów w sieci przy wysyłaniu dokumentów.

Obraz
© (fot. James Lauritz/Thinkstock)

Twarzą projektu jest mieszkający w Paryżu informatyk i dziennikarz Atanas Czobanow. "Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego nie złapie was" - zapewnia w wywiadzie dla niedzielnego wydania dziennika "Trud".

"Jest to projekt zbiorowy, stoją za nim dziennikarze, informatycy i inni eksperci, w tym od bezpieczeństwa komunikacji, którzy wolą zachować anonimowość. (...) Kładziemy nacisk na polityczną korupcję. Jednoczy nas idea, by stworzyć przestrzeń, w której ludzie będą mogli dawać wyraz swoim poglądom, koniecznie jednak popierając je odpowiednimi dokumentami. Będziemy sprawdzać każdy sygnał przed opublikowaniem" - mówi Czobanow.

Autorzy strony podkreślają, że w sposobie ujawniania poufnych informacji wzorują się na Wikileaks. "W mediach bułgarskich jest deficyt wolności, panuje strach. Media unikają dokumentów kompromitujących władzę, sposób rządzenia i wiodących polityków" - powiedział Czobanow, dodając, że w Rosji jest kilka takich internetowych stron.

Dotychczas BolkanLeaks opublikował siedem dokumentów. Niektóre z nich już pojawiały się częściowo lub całościowo w przestrzeni publicznej. Nowe są: memorandum o budowie drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej w Belene i informacja o loży masońskiej w systemie sądowniczym z udziałem urzędników na wysokich stanowiskach. Przygotowane są dalsze publikacje - zapowiada Czobanow.

W ostatnich tygodniach w Bułgarii oficjalne instytucje opublikowały kilka dokumentów, których podawanie do wiadomości publicznej nie jest przyjęte w dyplomatycznej praktyce. Urząd prezydenta ujawnił stenogram rozmów prezydenta Georgi Pyrwanowa z jego ówczesnym prezydentem Rosji Władimirem Putinem ze stycznia 2008 roku. W połowie listopada, jeszcze przed zakończeniem kilkugodzinnej wizyty Putina w Sofii, na stronie internetowej rządu bułgarskiego pojawił się stenogram rozmów obu delegacji. Dwa tygodnie później opublikowano kolejne porozumienie o elektrowni w Belene.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)