Ból usuwany smartfonem i świat bez korków - wizje przyszłości, które już powstają
Mieliśmy przyjemność wziąć udział w Huawei Innovation Days - spotkaniu specjalistów, inżynierów i dziennikarzy technologicznych - podczas których dyskutowano o najbliższej przyszłości w rozwoju transmisji danych, jak i wykorzystania nowoczesnych technologii w codziennym życiu każdego z nas. Najbliższa przyszłość rysuje się całkiem ciekawie i z punktu widzenia przeciętnego konsumenta, projektowane rozwiązania znacząco ułatwią nam życie.
Jeszcze ciekawiej prezentuje się przyszłość elektroniki ubieralnej. Przedstawiciel Wearable Technologies pokazał prototyp elektronicznego plastra sterowanego smartfonem, którego zadaniem jest usuwanie bólu. Plaster ten przyłożony do bolącego miejsca jest w stanie zredukować, a nawet całkowicie znieść ból poprzez lekką stymulację elektryczną. Innym zaprezentowanym urządzeniem jest specjalne urządzenie wyposażone w zestaw czujników nieustająco monitorujących pozycję naszego ciała. Gadżet sprawdza czy poprawnie siedzimy, czy się nie garbimy, czy robimy odpowiednie przerwy w pracy. Gdy coś jest nie tak system wyśle nam stosowne powiadomienie. Dzięki temu osoby używające tego sprzętu mają wyrobić w sobie poprawne nawyki, a tym samym zapobiec np. zwyrodnieniom kręgosłupa w przyszłości.
Wszystkie omawiane projekty, od Big Data i Cloud Computingu, po te namacalne rozwiązania i urządzenia dla konsumenta, wymagają ogromu prac badawczych i coraz szybszego, a także wydajniejszego dostępu do internetu. Od 200. roku wspólnie z europejskimi operatorami, takimi jak Deutsche Telekom, BT, i Vodafone, Huawei stworzył 19 centrów innowacji w celu prowadzenia badań nad nowymi rozwiązaniami sieciowymi. Firma nawiązała również współpracę z wiodącymi markami motoryzacyjnymi, jak BMW, Mercedes Benz i Audi w celu rozwoju internetu pojazdów (IoV, Internet of Vehicles). To wszystko owocuje projektami, które już za chwilę staną się tak oczywiste, jak posiadanie smartfona w kieszeni.