Bojowy test AGEMA UGV. Bezzałogowiec, który Ukraina mogła produkować
Pułk Kraken z Wywiadu Obronnego Ukrainy otrzymał od firmy Ukraine Armor nowoczesny bezzałogowy pojazd naziemny. Żołnierze mają przetestować maszynę w warunkach bojowych. Gdyby nie wojna, to pojazdy te byłyby już produkowane masowo w granicach kraju.
12.12.2023 | aktual.: 13.12.2023 17:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wojenny wysiłek obrońców Ukrainy wesprze jeden z najnowocześniejszych bezzałogowych pojazdów wsparcia na świecie (o zniszczeniu tego typu maszyny służącej w wojsku rosyjskim pisaliśmy niedawno). AGEMA UGV została przekazana Pułkowi Kraken nieodpłatnie, w ramach testowego wykorzystania tej konstrukcji w warunkach bojowych. Potwierdza to jeszcze raz duże znaczenie ukraińskiego frontu dla rozwoju technologii militarnych w Europie. Nie raz konflikt ten był już nazywany wielkim poligonem testowym dla narzędzi nowoczesnej wojny.
Agema UGV
Ukraine Armor we współpracy z Milanion Group, która jest konstruktorem urządzenia, liczy na otrzymanie od wojska informacji zwrotnej na temat tego, jak bezzałogowiec radzi sobie w boju. Dane mają pomóc w optymalizacji i zwiększeniu wydajności pojazdu, którego celem jest minimalizowanie ryzyka dla żołnierzy podczas wykonywania na polu walki takich zadań jak transport amunicji lub dronów oraz ewakuacja rannych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
AGEMA waży 602 kilogramy i napędzana jest silnikiem spalinowym. Porusza się na czterech parach kół i posiada możliwości amfibii. Choć ukraińscy żołnierze otrzymali nieuzbrojoną wersję, to jest możliwość zamontowania na platformie różnorodnego uzbrojenia. Testowana wersja ma możliwość zapewnienia wsparcia logistycznego, prowadzenia rozpoznania, odpalania ze swojego pokładu dronów, ewakuacji z pola walki rannych, a nawet walki z wrogimi dronami i zapewniania łączności. Platforma może przewieźć do 622 kilogramy ładunku na lądzie i 330 w trybie amfibii. Może też holować ładunek o masie do 544 kilogramów. Prędkość na lądzie dochodzi do 29 km/h a w wodzie do 5 km/h.
AGEMA może być sterowana zdalnie, można ją zaprogramować do wykonywania autonomicznych zadań, a także podążać za grupą żołnierzy lub ich prowadzić. Bezzałogowe systemy są szeroko wykorzystywane na ukraińskim froncie, a AGEMA ma szansę stać się jednym z głównych narzędzi tego typu w ukraińskim wojsku.
Ukraine Armor i Milanion
Twórcą pojazdu jest Milanion Group ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ukraine Armor już w 2021 roku podpisał z Milanion umowę dotyczącą wspólnej produkcji AGEMA UGV w Ukrainie, choć plany te pokrzyżowała rozpętana przez Federację Rosyjską wojna. Być może prowadzone na froncie testy na zlecenie Ukrainian Armor są krokiem w kierunku powrotu tej koncepcji. Jeśli testy pójdą dobrze, Ukrainian Armor ma nadzieję na otrzymanie dużego zamówienia od armii i uczestnictwa w jego realizacji.
Mateusz Tomiczek, dziennikarz Wirtualnej Polski