ycipk-3srtqh

Boisz się ich? Twój lęk jest uzasadniony

Nie jesteś fanem ośmionogich stworzonek, które czasem można spotkać w kątach domu czy mieszkania? Twój strach nie jest bezpodstawny. Ostatnie badania dowodzą, że ludzie są zaprogramowani, by odczuwać takie emocje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Okazuje się, że lęk przed pająkami ma naukowe uzasadnienie
Okazuje się, że lęk przed pająkami ma naukowe uzasadnienie (Wikimedia Commons CC BY-SA, Fot: Wikipedia)
ycipk-3srtqh

Eksperyment przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Maxa Plancka w Lipsku oraz z Uniwersytetu w Uppsali. Jego podstawa jest dość ciekawa – ludzie bowiem boją się zarówno węży i pająków. Także Europejczycy, gdzie problem ten nie jest szczególnie dotkliwy, bo zwierzęta tego gatunku spotyka się sporadycznie.

Dlatego powstały dwie hipotezy. Pierwsza zakłada, że nasz strach jest wrodzony, druga zaś – że została wpojona kulturowo, w procesie dorastania. Badania potwierdzają, że pierwsza hipoteza jest prawdziwa. W jaki sposób?

Postanowiono sprawdzić, jak na zdjęcia pająków oraz węży zareagują sześciomiesięczne dzieci. Czyli takie, które jeszcze nie zostały nauczone, by jakikolwiek strach odczuwać. Fotografie wpleciono między zdjęcia o neutralnym wydźwięku, jednak to właśnie zdjęcia pająków i węży wywoływały reakcje fizjologiczne, charakterystyczne dla strachu, jak na przykład zwiększone źrenice.

ycipk-3srtqh

Oznacza to zatem, że lęk przed nimi jest ewolucyjny. Mechanizm ten pozwolił ludziom w przeszłości unikać zagrożenia ze strony pająków i węży – czy było realnie, czy nie, to nieistotne. Zwiększona uwaga oznaczała większe szanse na przeżycie. Warto w tym momencie pamiętać, że na przestrzeni ewolucji to właśnie te zwierzęta stanowiły głównie zagrożenie – duże ssaki pojawiły się dopiero później, dlatego w naszych genach nosimy pierwotną niechęć do pająków i węży.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3srtqh

ycipk-3srtqh
ycipk-3srtqh