Boeing stawia na paliwa ekologiczne. Koncern podaje ważną datę
Amerykański koncern lotniczy Boeing zapowiedział, że w ciągu dekady zamierza przejść na paliwa ekologiczne. To już kolejna firma, która zadeklarowała chęć ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Przedstawiciele firmy Boeing poinformowali, że chcą, aby ich samoloty latały na paliwach ekologicznych. Innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu koncern ograniczy emisję dwutlenku węgla do atmosfery, ma zostać wprowadzone do 2030 roku.
Jak wyjaśniają specjaliści, aktualnie możliwe jest używanie mieszanek konwencjonalnych i zrównoważonych w stosunku 50/50. Te drugie można uzyskiwać m.in. z olejów roślinnych, tłuszczów zwierzęcych, odpadów rolniczych i leśnych, a także odpadów domowych nienadających się do recyklingu.
Gigant lotniczy zapewnia, że przejście na paliwa zrównoważone jest najbezpieczniejszym i najlepszym rozwiązaniem w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery w nadchodzących dziesięcioleciach.
Zobacz: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone [Wideo]
Boeing przypomina, że w przeszłości z powodzeniem przeprowadzał loty testowe, w których w 100 procentach wykorzystywano paliwa odnawialne. Koncern za przykład podaje tutaj samolot FedEx 777 Freighter, który w 2018 roku latał bez konwencjonalnej mieszanki paliwowej w ramach programu Boeing ecoDemonstrator.
Ekologiczna rewolucja w lotnictwie
Przypomnijmy, że według badań przeprowadzonych przez ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego), przemysł lotniczy odpowiada za około 3 procent globalnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, z czego aż 40 proc. pochodzi z rejsów krótkodystansowych.
W związku z niepokojącą sytuacją ekologiczne rozwiązania w lotnictwie proponuje coraz więcej koncernów. Wśród nich można wymienić m.in. firmy ZeroAvia czy też Heart Aerospace, która niedawno zaprezentowała projekt elektrycznego samolotu pasażerskiego E-19.
Ekologiczne rozwiązania ma w planach także firma Universal Hydrogen, która zapowiedziała budowę największego na świecie samolotu wodorowego.