Boeing pokaże nowy myśliwiec przyszłości

Boeing pokaże nowy myśliwiec przyszłości

Boeing pokaże nowy myśliwiec przyszłości
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
09.04.2013 12:35, aktualizacja: 09.04.2013 13:29

Już od dobrych kilku lat mówi się o konieczności stworzenia wielozadaniowego samolotu bojowego 6-tej generacji. Na tegorocznej edycji waszyngtońskich targów Sea-Air-Space Expo Boeing ma zaprezentować zaktualizowany koncept F/A-XX - właśnie takiej maszyny, jakiej szuka amerykańska armia

Propozycja Boeinga przedstawia pozbawiony ogona, dwusilnikowy samolot myśliwski wykonany w technologii Stealth. Maszyna ma powstać w dwóch wariantach - załogowym i bezzałogowym. Na dostępnych publicznie ilustracjach widzimy dość futurystyczną koncepcję samolotu z usterzeniem poziomym w układzie kaczki oraz zabudowanym z tyłu kokpitem. Co ciekawe, takie rozwiązania zwiększają prawdopodobieństwo wykrycia maszyny przez radary oraz ograniczają widoczność pilota.

Boeing F/A-XX ma zastąpić służące obecnie w Marynarce Wojennej USA myśliwce F/A-18E/F Super Hornet oraz przeznaczone do walki elektronicznej EA-18. Growler. Flota samolotów Super Hornet powinna zostać wycofana najpóźniej za jakieś 15-20 lat. Wtedy też do służby mają wejść maszyny nowej generacji. O tym czy będą to samoloty Boeinga jeszcze nie zdecydowano - z pewnością do walki o ten lukratywny kontrakt przystąpią również inni producenci, jak Northrop Grumman czy Lockheed Martin.

Źródło: seaairspace.org

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (262)