Blu‑ray: zabezpieczenia znów przeszkadzają

08.10.2007 15:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Klienci, którzy w ostatnich dniach kupili w USA wydane na Blu-ray filmy "Fantastic 4: Rise of the Silver Surfer" oraz "The Day After Tomorrow" narzekają, że w wielu przypadkach nie da się ich odtworzyć w standardowym odtwarzaczu Blu-ray. Przyczyną problemu wydaje się uaktualnienie dla oprogramowania zabezpieczającego nośniki przed nieautoryzowanym kopiowaniem.

Z opinii niezadowolonych użytkowników, prezentowanych m.in. na forach internetowych, wynika, że na różnych odtwarzaczach występują różne problemy - od niespodziewanych przestojów podczas odtwarzania, przez niespodziewane przeskakiwanie pomiędzy rozdziałami filmu, aż po sytuacje, w których odtwarzacz w ogóle nie chce obsługiwać nośnika ( i wyświetla jedynie komunikat o błędzie ).

Takie problemy odnotowali m.in. użytkownicy odtwarzaczy firm Sony, Samsung oraz LG. Na forach czytamy, że wielu osobom pracownicy działów wsparcia technicznego zalecają w takiej sytuacji uaktualnienie firmware'u - problem w tym, że dla co najmniej kilku modeli odtwarzacza nie ma żadnego nowego oprogramowania.

Na razie nie ma oficjalnej informacji na temat tego, co dokładnie jest przyczyną problemu - wydaje się jednak, że jest to kwestia niekompatybilności odtwarzaczy z nową wersją oprogramowania zabezpieczającego płyty przed nielegalnym kopiowaniem. Chodzi tu o system o nazwie BD+ Copy Protection. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, wprowadzone przez wydawców filmów ( wszystkie tytuły wydawane na Blu-ray standardowo zabezpieczone są systemem Advanced Access Content System ).

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)