Bitcoin skusił rosyjskiego naukowca. Teraz za to zapłaci

Bitcoin skusił rosyjskiego naukowca. Teraz za to zapłaci

Bitcoin skusił rosyjskiego naukowca. Teraz za to zapłaci
Źródło zdjęć: © Fotolia
02.10.2019 15:55, aktualizacja: 02.10.2019 18:29

Rosyjski inżynier Denis Baykov dostał karę w wysokości 450 tys. rubli (ok. 27770 zł) za używanie do wykopywania Bitcoinów superkomputera znajdującego się w tajnym laboratorium nuklearnym.

Laboratorium, w którym doszło do nielegalnego procederu, znajduje się w zamkniętym mieście Sarov, 400 kilometrów od Moskwy. W poprzednim roku kilku naukowców pracujących w tamtejszym centrum atomowym zostało zatrzymanych w związku ze sprawą kopania Bitcoinów na znajdujących się tam komputerach. Są to jedne z najpotężniejszych rosyjskich superkomputerów.

Grzywna dla jednego z naukowców

Teraz, jak podaje agencja prasowa RIA Novosti, sąd miejski w Sarovie ukarał jednego z naukowców, Denisa Baykowa, grzywną w wysokości 450 tys. rubli. Dwaj inni zamieszani w proceder pracownicy laboratorium - Andrei Rybkin i Andrei Shatokhin - nadal oczekują na swoje wyroki.

Superkomputer znajdujący się w rosyjskim laboratorium może podobno osiągnąć prędkość tysiąca kwintylionów transakcji na sekundę. Prawnik jednego z oskarżonych powiedział, że naukowcy opracowali specjalne oprogramowanie, aby uniknąć wykrycia swoich działań.

Źródło: Themoscowtimes.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)