Bill Gates sfinansuje szczepionkę na koronawirusa. Ma być gotowa w 12 miesięcy

Bill Gates sfinansuje szczepionkę na koronawirusa. Ma być gotowa w 12 miesięcy

Bill Gates sfinansuje szczepionkę na koronawirusa. Ma być gotowa w 12 miesięcy
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jack Taylor
27.04.2020 10:09, aktualizacja: 28.04.2020 12:34

Bill Gates sfinansuje produkcję siedmiu najbardziej obiecujących pomysłów na szczepionkę przeciwko COVID-19. Według miliardera dzięki temu pierwszą skuteczną szczepionkę możemy otrzymać wcześniej, niż początkowo zakładano.

Dostępność testów na koronawirusa oraz obciążenie służby medycznej jest dla USA dużym problemem od początku pandemii. To właśnie w tym kraju odnotowuje się największą liczbę zakażeń - w dniu dzisiejszym (27 kwietnia) mówi się już o ponad 965 tys. zakażeń SARS-CoV-2 i przeprowadzanych 5 mln testach.

Jak podaje Bloomberg, Bill Gates ma nadzieję, że wsparcie finansowe, którego udzieli dla najbardziej obiecujących projektów, będzie mogło przyspieszyć prace nad szczepionką. Dzięki temu, "jeśli wszystko pójdzie idealnie", może być ona gotowa w przeciągu 12 miesięcy, a nie w ciągu 18 jak początkowo zakładano.

Gates w ostatnim czasie bardzo mocno zaangażował się we wsparcie walki z pandemią COVID-19. Jego fundacja przekazała do tej pory 250 milionów dolarów na pomoc w zwalczeniu koronawirusa, a w wywiadzie dla Financial Times, Gates przyznał, że fundacja poświęci "całkowitą uwagę" na walkę z pandemią.

W wywiadzie przytaczanym przez Bloomberg, zwrócił również uwagę na to, że nie liczba przeprowadzanych testów na COVID-19 jest ważna, a to kto jest im poddawany:

- Koncentracja na liczbie testów nie uwzględnia kakofonii i błędów, które popełniliśmy w systemie testowym - powiedział Gates. - Badani są niewłaściwi ludzie, a za każdym razem, gdy nie uzyskasz wyników w ciągu mniej niż 24 godzin, wartość testu jest dramatycznie zmniejszana.

Filantrop i współzałożyciel Microsoftu powiedział, że USA powinno skupić się na wznawianiu gospodarki tam, gdzie będzie miało to "najwyższą wartość". Wskazał tu przede wszystkim szkoły, produkcję i budownictwo, w czym ma pomóc też szybsze opracowanie szczepionki.

Miliarder bronił również Światowej Organizacji Zdrowia przed oskarżeniami Trumpa, krytykując jednocześnie prezydenta USA za wstrzymanie finansowania WHO. Bloomberg zwraca też uwagę, że Gates nie ukrywa, że pandemia ma pozytywny wpływ na branżę technologiczną:

- Firmy technologiczne w pewnym sensie korzystają z przyspieszenia przejścia na podejście cyfrowe, mimo że w ciągu najbliższych kilku lat będą mieli wielu klientów, którym będą pomagać, udzielając bezpłatnych licencji.

Mimo to wciąż nie brakuje teorii o tym, jakoby Gates stał za pandemią COVID-19. Chociaż miliarder od lat ostrzegał przed zagrożeniem, jakie stanowią nieznane dotąd wirusy, to naukowcy jednogłośnie podkreślają, że SARS-CoV-2 nie mógł zostać wyprodukowany w laboratorium.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)