Bill Gates przewidział pandemię koronawirusa? 5 lat temu przestrzegał władze

Bill Gates przewidział pandemię koronawirusa? 5 lat temu przestrzegał władze
Źródło zdjęć: © East News | AFP PHOTO / FABRICE COFFRINI

13.03.2020 12:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bill Gates już 5 lat temu w jednym z wywiadów próbował ostrzec władze, że największym zagrożeniem dla Amerykanów i całego świata, jest zbliżająca się pandemia nowego, nieznanego dotąd wirusa.

Bill Gates w kilku wywiadach na przestrzeni ostatnich lat podkreślał, że zagrożenie ze strony wojny nuklearnej czy religijnej jest mniejsze niż wirus, który sprowadzi kolejną pandemię. Jego zdaniem wojna biologiczna lub choroba może doprowadzić do śmierci nawet 10 mln osób na całym świecie.

- Jakaś wielka eksplozja wulkaniczna, gigantyczne trzęsienie ziemi, asteroida to na szczęście mało realne zagrożenia - dzielił się swoimi spostrzeżeniami miliarder w rozmowie z Vox w 2015 roku - Sądzę, że epidemia groźniejsza niż Ebola zacznie się jeszcze za mojego życia. Jest na to 50 proc. szansy - dodał.

Niestety, Bill Gates słusznie przewidział, że pandemia wywołana nieznanym wirusem stanie się nowym światowym problemem. Kilka dni temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że epidemia COVID-19 wywoływanej przez SARS-CoV-2 zyskała status pandemii.

Zmieniła się klasyfikacja, ale nie zalecenia - nadal prosi się o zachowanie spokoju i rozsądku. WHO opublikowało obszerny raport dotyczący objawów oraz sposobie postępowania w przypadku podejrzenia u siebie lub bliskich koronawirusa. Przypominamy, że na świecie odnotowano prawie 5000 śmiertelnych przypadków SARS-CoV-2, w tym także w Polsce.

Z kolei symulacja opublikowana w styczniu tego roku, sugeruje, że Gates mógł wiedzieć, jak zacznie rozprzestrzeniać się nowy wirus. Chociaż w sieci nie brakuje teorii spiskowych, że to właśnie miliarder jest twórcą nowego szczepu koronawirusa, to włączył się on do walki z COVID-19, przekazując środki na program zdalnego wykrywania wirusa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)