Bezprzewodowe słuchawki, które zastąpią kino domowe

Bezprzewodowe słuchawki, które zastąpią kino domowe

Bezprzewodowe słuchawki, które zastąpią kino domowe
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
21.05.2014 14:58

W ofercie firmy Sony pojawiły się wysokiej jakości słuchawki, które dzięki obsłudze dźwięku przestrzennego w standardzie 9.1 mogą zastąpić kino domowe. Jak zapewnia producent, jest to również pierwsze tego typu urządzenie działające bezprzewodowo.

Audiofilów, czy po prostu zwolenników dźwięku najwyższej możliwej jakości ucieszyć może fakt, że model MDR-HW700DS jest w stanie przesyłać sygnał w formie całkowicie nieskompresowanej dzięki połączeniu przez złącze HDMI. Jest on przy tym zgodny ze wszystkimi obowiązującymi standardami kodowania dźwięku przestrzennego, łącznie z DTS-HD Master Audio. Ten obecnie powszechny dla dysków Blu-Ray format pozwala na przesyłanie niemal nieograniczonej ilości kanałów w dowolnej jakości, łącznie z nieskompresowanym 24-bitowym dźwiękiem, próbkowanym częstotliwością 192 kHz (dla porównania, standard CD Audio zakłada 16-bitową rozdzielczość i próbkowanie 44,1 kHz).

Słuchawki, dzięki systemowi wirtualnego dźwięku są w stanie oddać brzmienie pełnego zestawu surround 9.1. Poradzą sobie z filmami nagranymi w technologii 5.1, 7.1, a dla standardu 9.1 (zakładającego obecność dwóch dodatkowych górnych, przednich głośników) potrzebna informacja wydobywana jest bezpośrednio z dźwięku zakodowanego w niższej specyfikacji. Pozwala ona dodatkowo uatrakcyjnić efekty dźwiękowe o dużym stopniu nieprzewidywalności, chociażby związane z podmuchami wiatru czy opadami deszczu, nie wymagając od użytkownika kupowania filmów czy nagrań w kolejnym standardzie.

Chociaż transmisja sygnału do samych słuchawek odbywa się bezprzewodowo, to dzięki pracy w dwóch pasmach częstotliwości – 2,4 GHz i 5 GHz – zestaw ma być całkowicie odporny na zakłócenia zewnętrzne. Na jakość dźwięku nie ma mieć również wpływu poruszanie się użytkownika.

Za jakość dźwięku w słuchawkach DTS-HD Master odpowiadają 50-milimetrowe przetworniki akustyczne, a wbudowany akumulator starczyć ma na 12 godzin pracy. Urządzenie jest również w pełni zgodne z technologią 4K, pozwalając na przesyłanie nieprzetworzonego sygnału wideo 4K do telewizorów i projektorów, wspierających ten standard.

Mieliśmy okazję przetestować opisywany model i możemy z przyjemnością potwierdzić, że dźwięk przestrzenny faktycznie oddawany jest w nich bardzo realnie. Dużą zaletą jest też wygoda noszenia słuchawek, bardzo istotna, skoro podczas oglądania filmów będziemy ich używać nawet przez kilka godzin. Dobrze leżą na głowie, a dzięki sporym rozmiarom ucho mieści się bez problemu wewnątrz słuchawki.

Rozwiązania sprzętowe dodatkowo wspomaga oprogramowanie, pozwalające na ustalenie najodpowiedniejszego do zastosowania trybu reprodukcji dźwięku. W trybie „Kino” główny nacisk położony został na oddanie akustyki studyjnej sali kinowej. Wytworzona podczas korzystania zeń wirtualna przestrzeń dźwiękowa ma nam, jak obiecuje producent, pomóc „poczuć się jak w prawdziwym kinie”. Gracze docenią obecność trybu „Gra”, stawiającego z kolei bardziej na precyzyjne rozmieszczenie źródeł dźwięku w wirtualnej przestrzeni. Całości uzupełnia „Głos”, pomyślany do odbioru programów telewizyjnych.

Cena takiego urządzenia nie jest niska, bo wynosi blisko 2 tysiące złotych, ale dla osób, które z różnych powodów nie mogą są w stanie pozwolić sobie na zamontowanie w pomieszczeniu pełnego zestawu kina domowego, mogą stanowić ciekawą alternatywę. Szczególnie, że zestawy głośników 9.1 działające w tak wysokiej jakości potrafią być nawet dwukrotnie droższe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)