BenQ DC C1220 - test aparatu dla początkujących
BenQ DC C1220 to aparat kompaktowy, klasyczny i jednocześnie nowoczesny. Urządzenie sprzedawane jest od maja 2009 roku. Produkt BenQ przeznaczony jest dla osób, które uwieczniając ważne dla siebie chwile, nie chcą zaprzątać sobie głowy szczegółami technicznymi
15.04.2010 | aktual.: 16.04.2010 10:28
W pudełku z aparatem znajdziemy skróconą instrukcję obsługi, pasek na rękę, futerał z tkaniny, kabel USB, płytę z oprogramowaniem (Arcsoft Photo Impression 5 do fotoedycji i Arcsoft Video Impression 2 do przygotowywania prezentacji multimedialnych) i dwie baterie AA. Ten model BenQ jest bowiem zasilany właśnie z ogniw tego typu, co pozwala na tanie pozyskanie zapasowych akumulatorów.
BenQ C122. rejestruje zdjęcia za pomocą matrycy CCD o rozdzielczości dwunastu megapikseli. Czułość można regulować w zakresie od 50 do 1600 ISO, a nawet 3200 ISO, jeśli pogodzimy się z redukcją rozdzielczości do trzech megapikseli. Obiektyw aparatu ma otwór względny zmieniający się w przedziale f/3,1 - 5,6, a ogniskową - od 35 do 105 mm (wartości odpowiadające filmowi 35 mm). Czas otwarcia migawki mieści się w zakresie od 1/2000 s do jednej sekundy (może zostać wydłużony do dwóch sekund w trybie tematycznym fotografowania sztucznych ogni i do ośmiu sekund przy zdjęciach nocnych). Fotografie można wykonywać z minimalnej odległości 80 cm, a w trybie makro - 15 cm.
Aparat rejestruje obraz w siedmiu różnych rozdzielczościach, począwszy od rozmiaru 400. x 3000 pikseli, a skończywszy na 640 x 480 pikseli. Można przy tym wybrać takie wartości, które będą miały inne proporcje obrazu niż 4:3 (3:2 i 16:9). Spore możliwości oferuje też tryb wideo. Ciągły zapis obrazu z dźwiękiem (30 kl./s, limit długości filmu wynika wyłącznie z pojemności karty pamięci), może być dokonywany w rozdzielczościach od 640 x 360 (16:9), przez 640 x 480 i 320 x 240 do 160 x 120 pikseli. Miejsca na fotografie i filmy nie powinno zabraknąć, bowiem BenQ DC C1220 obsługuje karty SD i SDHC o maksymalnej pojemności 16 GB.
Urządzenie jest produkowane wyłącznie w kolorze czarnym. Jego rozmiary i masa bez problemu pozwalają na schowanie go w kieszeni: 92,9 x 61,5 x 24,1 mm, 12. g bez baterii i karty pamięci. Uwagę od samego początku przykuwa duży wyświetlacz o przekątnej 2,7 cala oraz eleganckie, wygodnie rozmieszczone przyciski sterujące.
Rozmieszczenie poszczególnych elementów aparatu jest klasyczne: na prawym boku znajdują się slot na karty pamięci i pokrywka osłaniająca baterie, a na lewym –. osłonięte zatyczką złącze USB. Głośnik, włącznik, przycisk aktywujący funkcję stabilizacji obrazu i spust migawki są u góry.
[
]( http://tanio.pl/Aparat-BENQ-C1220--119941-1-2856-11942413.html )
Z przodu aparatu, oprócz obiektywu i lampy błyskowej, znajdziemy diodę podświetlającą i informującą o trybie pracy samowyzwalacza oraz mikrofon. Z kolei tylna ścianka jest wypełniona przede wszystkim przez wyświetlacz LCD, obok którego miejsce znalazły pozostałe przyciski sterujące i dioda informująca o aktualnym stanie aparatu. Przyciski służą do włączania odtwarzania, uruchamiania menu i sterowania zoomem. Znajdziemy tu również dodatkowy przycisk wielofunkcyjny. Zbiór ten uzupełnia przycisk służący do bezpośredniego wyboru programu wykonywania zdjęć oraz usuwania plików, gdy aparat jest w trybie odtwarzania.
Firma BenQ umieściła w testowanym modelu 2. programów tematycznych. Kilka z nich na pewno ułatwi robienie zdjęć osobom początkującym w sztuce fotografii. Wykrywanie mrugania to funkcja umożliwiająca sprawdzenie, czy fotografowana osoba nie mrugnęła powiekami podczas wykonywania zdjęcia. Aparat automatycznie rejestruje takie zdarzenie i informuje o nim, wyświetlając odpowiedni komunikat na ekranie. Od decyzji użytkownika zależy, czy fotografia zostanie zapisana, czy też będzie wykonywana ponownie.
Użyteczną funkcją jest też Rozpoznawanie sceny, czyli automat wykrywający jeden z pięciu typowych rodzajów zdjęć - zwykły/makro, portret, scenę nocną, widok (plener) oraz portret z oświetleniem od tyłu - i automatycznie wybierający optymalne ustawienia ekspozycji i ogniskowej. Opcjami wartymi wyróżnienia są też funkcje wykrywające uśmiech, stabilizacji obrazu oraz tzw. Smart Focus, czyli narzędzie wspomagające robienie zdjęć z małej odległości, kiedy przydaje się funkcja makro. Aparat dobiera ostrość nawet przy dużych zbliżeniach, przełączając się automatycznie w razie potrzeby na właściwy tryb pracy.
Dla osób, które nie zamierzają obrabiać zapisanych materiałów w komputerze, producent przygotował gotowe obramowania do zdjęć, które można dodać z poziomu menu. Tak ozdobioną fotografię można zapisać lub wydrukować na drukarce.
Obecność elementów ułatwiających robienie zdjęć początkującym nie oznacza, że w przejrzystym i logicznie rozwiązanym menu BenQ C122. nie znajdziemy bardziej zaawansowanych ustawień. Możliwe są bowiem korekta ekspozycji w zakresie od -2 do +2 EV, ręczne ustawienie balansu bieli na bazie wzorca (trzeba wskazać biały element) czy wybór sposobu wyostrzania (zmiękczenie, normalny, ostry). Możliwa jest też praca nie tylko w trybie preselekcji czasu czy przysłony, ale też w pełni manualna.
Użytkownicy testowanego aparatu BenQ muszą mieć na względzie fakt, że wymieniając baterie muszą w menu wskazać typ aktualnie użytych baterii czy akumulatorów. Od prawidłowego wytypowania źródła zasilania zależy bowiem zachowanie aparatu - chodzi przede wszystkim o uniknięcie sytuacji, w której naładowane ogniwa uznawane są za prawie wyczerpane.
Plusy
- duży wyświetlacz
- możliwość pełnej, manualnej kontroli nad parametrami wykonywanych zdjęć
- funkcje wspomagające wykonywanie fotografii początkującym fotoamatorom
- zasilanie z baterii AA
Minusy
- brak możliwości podłączenia aparatu do telewizora
wydanie internetowe www.VideoTesty.pl