Będzie nowy polski operator sieci komórkowej?

Będzie nowy polski operator sieci komórkowej?
Źródło zdjęć: © © Jean-Michel LECLERCQ - Fotolia.com

30.09.2013 15:23, aktual.: 01.10.2013 08:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W sierpniu 2013 r. rozpoczęło się postępowanie konsultacyjne dotyczące aukcji na rezerwacje częstotliwości w paśmie 800 MHz i 2,6 GHz. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przedłużyła je do 8 października. Zarówno UKE, jak i telekomy mają ciężki orzech do zgryzienia. Dlaczego?

Do wzięcia są częstotliwości z zakresu 791-81. MHz, 832-857 MHz oraz 2500-2570 MHz i 2620-2690 MHz. Przedmiotem konsultowanej aukcji jest rezerwacja 5 bloków częstotliwości o szerokości 2x5 MHz każdy z pasma 800 MHz oraz 7 bloków częstotliwości o szerokości 2x10 MHz każdy z pasma 2,6 GHz. Częstotliwości to łakomy kąsek dla wszystkich operatorów. Pozwalają one świadczyć usługi szybkiego dostępu do internetu LTE. Problem w tym, że zasoby są mocno ograniczone, a żeby móc świadczyć usługę o przepustowości do 160 Mbit/s niezbędne jest posiadanie częstotliwości o szerokości przynajmniej 20 MHz.

Według Gazety Prawnej przewiduje się, że poszczególni operatorzy mogą liczyć na 1. MHz, a grupa kapitałowa Zygmunta Solorza-Żaka (Polkomtel, Centernet i Mobyland) ze względu na zgromadzone wcześniej częstotliwości może się starać o 5 MHz, co pozwoliłoby świadczyć usługę o maksymalnej przepustowości 40 Mbit/s.

Ze strony spółki Zygmunta Solorza-Żaka pojawiła się propozycja stworzenia nowego operatora infrastrukturalnego, który zarządzałby wyłącznie siecią LTE. Nowy operator zarządzałby wyłącznie siecią LTE i miałby podlegać regulacjom zgodnie z dyrektywą o konkurencji na rynku telekomunikacyjnym. Taki model już dawno proponowała spółka Emitel posiadająca infrastrukturę radiowo-telewizyjną w całej Polsce. Czy taki rozwiązanie zakończyłoby spory wokół przydzielania pasma 80. MHz? Trudno powiedzieć. Z wypowiedzi dla Gazety Prawnej wynika, że organizujący aukcję Urząd Komunikacji Elektronicznej nie mówi „nie”.

– _ Obecnie prowadzimy konsultacje projektu dokumentacji aukcyjnej i czekamy na konstruktywne uwagi do zaproponowanych przez nas warunków. Chętnie też poznam szczegóły koncepcji Polkomtelu stworzenia jednego operatora infrastruktury dla sieci LTE – mówi Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dodaje, że odniesie się do propozycji telekomu, jeśli w ramach konsultacji spółka ta przekaże UKE więcej materiałów w tej sprawie. _

Źródło: UKE / Gazeta Prawna / SW, WP.PL

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (88)
Zobacz także