Będzie internet w samolotach!

Będzie internet w samolotach!

Będzie internet w samolotach!
Źródło zdjęć: © chip.pl
12.02.2013 08:45, aktualizacja: 12.02.2013 10:32

Prawdopodobnie już w połowie 2013 roku w europejskich liniach lotniczych dostępna będzie usługa Eutelsat Air Access, zapewniająca przepustowość na poziome 100 Mb/s dla całego samolotu. Łączność odbywać się będzie za pośrednictwem satelity KA-SAT.

Dobra wiadomość jest taka, że firma Eutelsat Communications poinformowała dziś o uruchomieniu nowej usługi komunikacji mobilnej o nazwie Eutelsat Air Access, opracowanej w celu wdrożenia przez linie lotnicze działające w Europie łączności dla pasażerów w trakcie lotu. Od połowy 201. roku będzie ona zapewniać przepustowość do 100 Mb/s dla całego samolotu.
Usługa bazuje na technologii ViaSat SurfBeam 2. czyli zaawansowanym technologicznie systemie łączności satelitarnej działającym w paśmie Ka. Zostanie on uruchomiony na satelicie o dużej przepustowości Eutelsat KA-SAT, którego łączna pojemność wynosi 90 Gb/s. Dzięki dużej szybkości transmisji i przepustowości satelity KA-SAT usługa Eutelsat Air Access umożliwi liniom lotniczym oferowanie pasażerom dostępu do internetu, strumieni wideo i usług GSM za pośrednictwem tabletów, smartfonów i laptopów.

Eutelsat ma także możliwość dodawania dalszych funkcji sieciowych ViaSat dla celów zarządzania poziomami usług dla pasażerów. Usługa zostanie wdrożona w całej Europie i w basenie Morza Śródziemnego, z perspektywą rozszerzenia obszaru jej dostępności (przy użyciu innych satelitów wykorzystujących pasmo Ka).

Przy wdrażaniu usługi Eutelsat Air Access firma Eutelsat współpracuje z LiveTV, jednym z największych dostawców rozrywki na żywo i usług telekomunikacyjnych dla pasażerów linii lotniczych. LiveTV dostarczy, zintegruje i będzie serwisować urządzenia pokładowe oraz zapewni pasażerom usługi dostępu do internetu i strumieniową transmisję wideo przez sieć Wi-Fi. Pierwszym przewoźnikiem, który wdroży usługi nowej generacji, będzie irlandzka linia lotnicza Aer Lingus.

A na koniec zła wiadomość: usługa dostępna będzie "na zasadach komercyjnych", czyli za dostęp do internetu trzeba będzie dodatkowo płacić. Ile –. na razie nie wiadomo.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Skąd pochodzi cały nasz hardware?"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)