Będą pobierać odciski palców od właścicieli komórek

Będą pobierać odciski palców od właścicieli komórek
Źródło zdjęć: © WP.PL

10.02.2009 14:00, aktual.: 10.02.2009 14:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Władze Meksyku ustanowiły nowe prawo, które umożliwi przeprowadzenie rejestracji wszystkich użytkowników telefonów komórkowych, włączając w to pobieranie od nich odcisków palców. Ma to pomóc w identyfikacji przestępców, którzy zajmują się wymuszeniami oraz porywaczy negocjujących okup przez telefon.

Ustawa została uchwalona w poniedziałek i wejdzie w życie już w kwietniu. Wedle nowego prawa operatorzy telefonii komórkowej mają rok na stworzenie kompletnej bazy danych swoich klientów, włącznie z ich odciskami palców. W Meksyku w ciągu jednego roku dochodzi do setek porwań dla okupu. W państwie istnieje około 70. grup przestępczych. Wielu przywódców gangów jest osadzonych w więzieniach, ale wciąż kierują działaniami podwładnych za pomocą telefonów komórkowych. Większość z 80 milionów komórek w Meksyku to aparaty na kartę, które mogą być kupione w sklepie bez jakiejkolwiek identyfikacji klienta.

Obraz
© (fot. ics365.com)

Nowe prawo przewiduje także, że operatorzy będą musieli przechowywać zapisy połączeń, wiadomości głosowe oraz SMS'y wszystkich klientów sieci przez okres jednego roku. Informacje te zostaną udostępnione w uzasadnionych przypadkach, za zgodą sądu. Użytkownicy będą musieli też natychmiastowo zgłaszać kradzież lub zagubienie telefonu.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)