Będą nowe śmigłowce dla wojska! MON podpisał umowę na offset

Strona głównaBędą nowe śmigłowce dla wojska! MON podpisał umowę na offset
09.04.2019 09:12
Będą nowe śmigłowce dla wojska! MON podpisał umowę na offset
Źródło zdjęć: © WP.PL

Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę offsetową o wartości ok. 400 mln zł (90 mln EUR). Jest ona związana z dostawą śmigłowców AW101. Umowa zakłada ustanowienie w Polsce niezbędnej zdolności do obsługi śmigłowców i poprzedza zawarcie umowy o dostawie wojskowych śmigłowców AW101.

AW101 został ostatnim śmigłowcem w programie ZOP (zwalczania okrętów podwodnych) po wycofaniu się wszystkich pozostałych konkurentów. Chociaż informacje udostępnione przez spółkę Leonardo i MON nie precyzują o jaką wersję śmigłowca AW101 chodzi, to najprawdopodobniej będzie to właśnie wersja dla Marynarki Wojennej. Oprócz zadań ZOP śmigłowiec będzie mógł także pełnić zadania poszukiwawczo ratownicze, w czym zastąpi wysłużone Mi-14.

AW101 w roli śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych służą z powodzeniem w Królewskiej Marynarce Wojennej Wielkiej Brytanii.

Spółka Leonardo, która jest właścicielem zakładów śmigłowcowych PZL-Świdnik, brała udział w unieważnionym przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska, w którym wygrały francuskie Caracale. Leonardo oferował wtedy inny śmigłowiec AW149. Po unieważnieniu wygranego przez Francuzów przetargu, Leonardo zaczął promować większy i sprawdzony śmigłowiec AW101.

Podpisana umowa offsetowa zapewnia polskiemu Ministerstwu Obrony Narodowej zobowiązanie spółki, do ustanowienia w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodz, niezbędnych zdolności do obsługi śmigłowców AW101, jak również wybranego wyposażenia misyjnego tych maszyn. Beneficjentem umowy offsetowej będzie też Politechnika Gdańska.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)