Będą nowe śmigłowce dla wojska! MON podpisał umowę na offset

Będą nowe śmigłowce dla wojska! MON podpisał umowę na offset

Będą nowe śmigłowce dla wojska! MON podpisał umowę na offset
Źródło zdjęć: © WP.PL
Bolesław Breczko
09.04.2019 09:12, aktualizacja: 09.04.2019 10:04

Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę offsetową o wartości ok. 400 mln zł (90 mln EUR). Jest ona związana z dostawą śmigłowców AW101. Umowa zakłada ustanowienie w Polsce niezbędnej zdolności do obsługi śmigłowców i poprzedza zawarcie umowy o dostawie wojskowych śmigłowców AW101.

AW101 został ostatnim śmigłowcem w programie ZOP (zwalczania okrętów podwodnych) po wycofaniu się wszystkich pozostałych konkurentów. Chociaż informacje udostępnione przez spółkę Leonardo i MON nie precyzują o jaką wersję śmigłowca AW101 chodzi, to najprawdopodobniej będzie to właśnie wersja dla Marynarki Wojennej. Oprócz zadań ZOP śmigłowiec będzie mógł także pełnić zadania poszukiwawczo ratownicze, w czym zastąpi wysłużone Mi-14.

AW101 w roli śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych służą z powodzeniem w Królewskiej Marynarce Wojennej Wielkiej Brytanii.

Spółka Leonardo, która jest właścicielem zakładów śmigłowcowych PZL-Świdnik, brała udział w unieważnionym przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska, w którym wygrały francuskie Caracale. Leonardo oferował wtedy inny śmigłowiec AW149. Po unieważnieniu wygranego przez Francuzów przetargu, Leonardo zaczął promować większy i sprawdzony śmigłowiec AW101.

Podpisana umowa offsetowa zapewnia polskiemu Ministerstwu Obrony Narodowej zobowiązanie spółki, do ustanowienia w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodz, niezbędnych zdolności do obsługi śmigłowców AW101, jak również wybranego wyposażenia misyjnego tych maszyn. Beneficjentem umowy offsetowej będzie też Politechnika Gdańska.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)