Bardzo dobry ruch Samsunga - firma opublikowała kody źródłowe do aparatów

Bardzo dobry ruch Samsunga - firma opublikowała kody źródłowe do aparatów

Bardzo dobry ruch Samsunga - firma opublikowała kody źródłowe do aparatów
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
07.06.2013 11:10

Dotychczas było raczej tak, że producenci narzekali na niezależnych twórców, którzy mniej lub bardziej radykalnie modyfikowali oprogramowanie sterujące aparatami cyfrowymi. Nie brali odpowiedzialności, grozili utratą gwarancji - ogólnie marudzili. Tymczasem Samsung poszedł inną drogą.

Koreański producent zdecydował się na publiczne udostępnienie kodów źródłowych do oprogramowania sterującego dwoma aparatami. I to nie byle jakimi! Chodzi o najnowsze modele z wymienną optyką: NX30. i NX2000, a więc topowe produkty w tym segmencie.

Niestety, kody zostały udostępnione na licencjach GNU GPL i LGPL, co trochę ogranicza możliwości tworzenia kompletnego, działającego oprogramowania przez niezależnych użytkowników końcowych, ale zachęca ich do wprowadzania modyfikacji w istniejącym oprogramowaniu.

Czy to dobry ruch ze strony Samsunga? Genialny! Być może ktoś w dziale sprzedaży koreańskiego giganta zwrócił słusznie uwagę na fakt, że niektóre modele aparatów Canona albo Panasonica sprzedają się lepiej właśnie ze względu na dostępności niezależnego i równocześnie niezbyt legalnego oprogramowania. Samsung chce wyraźne, by takie oprogramowanie tworzone było również dla jego aparatów i... sam robi pierwszy krok w tym kierunku. Teraz czekamy zatem na to, by w jego ślady poszli również inni producenci sprzętu foto-wideo!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)