Bankowy trojan atakuje smartfony z Windows Mobile

Bankowy trojan atakuje smartfony z Windows Mobile

Bankowy trojan atakuje smartfony z Windows Mobile
23.02.2011 15:22, aktualizacja: 23.02.2011 15:34

Posługując się specjalnym trojanem dla smartfonów, przestępcy atakują użytkowników korzystających z kodów mTAN w bankowości internetowej – donoszą F-Secure i Kaspersky. Oprócz wersji dla Symbiana istnieje również wariant dla Windows Mobile.

Posługując się specjalnym trojanem dla smartfonów, przestępcy atakują użytkowników korzystających z kodów mTAN w bankowości internetowej - donoszą F-Secure i Kaspersky. Oprócz wersji dla Symbiana istnieje również wariant dla Windows Mobile.

Zagrożenie

Stosowana sztuczka jest taka sama jak w przypadku wrześniowej fali trojanów, która była wymierzona w komórki z Symbianem. Na zainfekowanym komputerze trojan ZeuS włącza do stron WWW bankowości online dodatkowe pola, gdzie użytkownik ma podać numer telefonu i model urządzenia. Chwilę później otrzymuje on SMS z adresem URL rzekomego uaktualnienia certyfikatu. Jednak po instalacji uruchamia się koń trojański i potajemnie przesyła wiadomości SMS z kodami mTAN na numer w Wielkiej Brytanii.

Ochrona

Każdy, kto na smartfonie instaluje oprogramowanie, powinien zwracać uwagę na to, by pochodziło ono z zaufanego źródła. Strony WWW odwiedzane przez odnośniki w e-mailach bądź wiadomościach SMS per se nie należą do tej kategorii.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)