Banderola to za mało. Rewolucyjny sposób na sprawdzenie jakości alkoholu

Okazuje się, że przedmiotem badań naukowców jest także whisky. Specjaliści z Uniwersytetu St Andrews opracowali nową technologię, która umożliwi ustalenie autentyczności trunku z niesamowitą dokładnością. A wszystko bez odkręcania korka.

Nowa technologia pozwala dokładnie zidentyfikować whisky
Nowa technologia pozwala dokładnie zidentyfikować whisky
Źródło zdjęć: © Unsplash | Dylan de Jonge

10.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rekordowe butelki whisky potrafią sięgać ceny rzędu powyżej miliona funtów brytyjskich. Jednak jak się okazuje, nawet wtedy nie można być pewnym, czy ma się do czynienia z oryginalnym trunkiem.

Chodzi o to, żeby szkocka była szkocką

Naukowcy z wydziału fizyki i astronomii University of St Andrews opracowali nową technologię wykorzystującą lasery (dokładnie opisali ją tutaj). Dzięki ich wiązkom mogą dokładnie zeskanować zawartość butelki – bez jej otwierania.

Musieli jednak pokonać nie lada przeszkodę – aby otrzymać wiarygodne pomiary, trzeba było znaleźć sposób na zarejestrowanie sygnałów świetlnych jedynie z wnętrza butelki, z pominięciem szkła.

Dokonali tego tzw. metodą laserowej spektroskopii, gdzie przekaźnik laserowy oświetla dany obiekt i dokonuje pomiaru światła rozbijając je na poszczególne widma. Owe widma mają swoje zakresy i na ich podstawie można właśnie ustalić, z jaką substancją mamy do czynienia.

Fałszywe alkohole słono kosztują brytyjski rząd

Fałszowanie alkoholu, a także handel podróbkami przynoszą brytyjskiej gospodarce roczne szkody w wysokości aż 200 milionów funtów. Dane te ujawnił Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej w opracowaniu z 2018 r.

Inne badanie z tego samego roku, którego dokonało Scottish Universities Environmental Research Centre w East Kilbride wykazało, że spośród 55 butelek whisky wystawionych na aukcjach, aż 21 z nich okazało się fałszywkami. To zatrważająca ilość. W roku 2017 chiński pisarz-milioner Zhang Wei został oszukany w jednym z hotelów. Był święcie przekonany, że pije kieliszek whisky wyprodukowanej w 1878 roku. Wydał za niego 10 tysięcy dolarów, a okazało się, że była to fałszywka.

Źródło artykułu:WP Tech
whiskyalkoholalkohole
Komentarze (0)