Bakteria, która pożera ścieki. Naukowcy przejęli nad nią kontrolę

Naukowcy odkryli bakterię purpurową, będącą w stanie wytworzyć energię z odpadów komunalnych. Dzięki jej zastosowaniu, są w stanie zmniejszać ilość wytwarzanego dwutlenku węgla oraz zamienić ścieki w "zielone generatory".

Bakteria, która pożera ścieki. Naukowcy przejęli nad nią kontrolę
Źródło zdjęć: © Fotolia
Arkadiusz Stando

14.11.2018 | aktual.: 14.11.2018 11:14

Ogromnym problemem oczyszczania ścieków jest wytwarzany w tym procesie dwutlenek węgla. Nowy sposób przetwarzania odpadów komunalnych pozwoli na zmniejszenie emisji CO2 za pomocą bakterii purpurowych oraz energii elektrycznej. Są zdolne do tworzenia procesu fotosyntezy z innych materii niż robią to rośliny.

Bakterie są w stanie odzyskać nawet 100 proc. odpadów węglowych z każdej materii organicznej. Jednocześnie wytwarzają wodór, który można wykorzystać do produkcji energii elektrycznej. "Fioletowe bakterie fototroficzne stanowią idealne narzędzie do odzyskiwania zasobów z odpadów organicznych, dzięki bardzo zróżnicowanemu metabolizmowi" - wyjaśnia Daniel Puyol z Universidad Rey Juan Carlos w Hiszpanii.

Bakterie mogą wykorzystywać cząsteczki organiczne i azot zamiast podstawowych składników potrzebnych do osiągnięcia fotosyntezy. Rodzaj produktu metabolicznego zależy od warunków środowiskowych bakterii - takich jak natężenie światła, temperatura oraz rodzaje dostępnych substancji organicznych i składników odżywczych.

Naukowcy manipulowali więc warunkami w jakich znajdowały się bakterie. W efekcie udało im się "przejąć kontrolę" nad bakteriami. "Nasza grupa manipuluje tymi warunkami, aby dostroić metabolizm purpurowych bakterii do różnych zastosowań, w zależności od formy odpadów i tego, co chcemy osiągnąć" - mówi współautor badania, profesor Abraham Esteve-Núñez z Uniwersytetu Alcalá w Hiszpanii.

Naukowcy określili tę koncepcję jako "układ bioelektrochemiczny". Znany jest on już od wielu lat, ale to prawdopodobnie pierwszy faktyczny działający model tego rozwiązania.

wiadomościbakterieodpady komunalne
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)