Bakteria, która pożera ścieki. Naukowcy przejęli nad nią kontrolę

Bakteria, która pożera ścieki. Naukowcy przejęli nad nią kontrolę
Źródło zdjęć: © Fotolia
Arkadiusz Stando

14.11.2018 10:14, aktual.: 14.11.2018 11:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy odkryli bakterię purpurową, będącą w stanie wytworzyć energię z odpadów komunalnych. Dzięki jej zastosowaniu, są w stanie zmniejszać ilość wytwarzanego dwutlenku węgla oraz zamienić ścieki w "zielone generatory".

Ogromnym problemem oczyszczania ścieków jest wytwarzany w tym procesie dwutlenek węgla. Nowy sposób przetwarzania odpadów komunalnych pozwoli na zmniejszenie emisji CO2 za pomocą bakterii purpurowych oraz energii elektrycznej. Są zdolne do tworzenia procesu fotosyntezy z innych materii niż robią to rośliny.

Bakterie są w stanie odzyskać nawet 100 proc. odpadów węglowych z każdej materii organicznej. Jednocześnie wytwarzają wodór, który można wykorzystać do produkcji energii elektrycznej. "Fioletowe bakterie fototroficzne stanowią idealne narzędzie do odzyskiwania zasobów z odpadów organicznych, dzięki bardzo zróżnicowanemu metabolizmowi" - wyjaśnia Daniel Puyol z Universidad Rey Juan Carlos w Hiszpanii.

Bakterie mogą wykorzystywać cząsteczki organiczne i azot zamiast podstawowych składników potrzebnych do osiągnięcia fotosyntezy. Rodzaj produktu metabolicznego zależy od warunków środowiskowych bakterii - takich jak natężenie światła, temperatura oraz rodzaje dostępnych substancji organicznych i składników odżywczych.

Naukowcy manipulowali więc warunkami w jakich znajdowały się bakterie. W efekcie udało im się "przejąć kontrolę" nad bakteriami. "Nasza grupa manipuluje tymi warunkami, aby dostroić metabolizm purpurowych bakterii do różnych zastosowań, w zależności od formy odpadów i tego, co chcemy osiągnąć" - mówi współautor badania, profesor Abraham Esteve-Núñez z Uniwersytetu Alcalá w Hiszpanii.

Naukowcy określili tę koncepcję jako "układ bioelektrochemiczny". Znany jest on już od wielu lat, ale to prawdopodobnie pierwszy faktyczny działający model tego rozwiązania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)