Badaczom udało się osiągnąć teleportację kwantową na daleki dystans. To może być początek rewolucji

Badaczom udało się osiągnąć teleportację kwantową na daleki dystans. To może być początek rewolucji

Niebieskie kable. Zdjęcie ilustracyjne
Niebieskie kable. Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images
21.12.2020 14:23, aktualizacja: 02.03.2022 23:03

Jak pisze portal "Vice", przełom, dokonany między innymi przez naukowców z Caltech, Fermilab i NASA, jest krokiem w kierunku kwantowego internetu – technologii, która może zrewolucjonizować informatykę na wiele sposobów.

Prowadzona przez Caltech grupa, w której w skład wchodzą też Fermilab, AT&T, Harvard University, NASA Jet Propulsion Laboratory i University of Calgary, poinformowała o udanej teleportacji qubitów – podstawowych jednostek informacji kwantowej – przez 22 kilometry włókien na dwóch podłożach testowych (platformach używanych przez projektantów oprogramowania do testów): Caltech Quantum Network i Fermilab Quantum Network.

Badacze twierdzą, że w ich eksperymencie wykorzystano sprzęt szeroko dostępny, który jest kompatybilny zarówno z istniejącą infrastrukturą telekomunikacyjną, jak i powstającymi technologiami kwantowymi. Według badań opublikowanych we wtorek w magazynie PRX Quantum, wyniki "dostarczają realnych podstaw do stworzenia wysokiej jakości kwantowego internetu".

Kluczowy krok

Teleportacja kwantowa nie wiąże się z faktycznym transferem materii. Cząstki kwantowe są raczej "zaplątane" (zależne od siebie, nawet na dużych odległościach) i w jakiś sposób znają właściwości swojej drugiej połówki. 

Jak pisze Vice, "technologia kwantowa jest na horyzoncie od lat, a badanie to przybliża nas o krok do realizacji tej koncepcji na skalę praktyczną, ale nie ma co spodziewać się, że już wkrótce będziemy surfować w internecie kwantowym".

Teraz, gdy Fermilab, Caltech i jego partnerzy zademonstrowali ten kluczowy krok w tym kierunku, zespół planuje dalszy jej rozwój poprzez budowę sieci na skalę metropolitalną zwanej Illinois Express Quantum Network w okolicach Chicago.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)