Badaczom udało się osiągnąć teleportację kwantową na daleki dystans. To może być początek rewolucji
Jak pisze portal "Vice", przełom, dokonany między innymi przez naukowców z Caltech, Fermilab i NASA, jest krokiem w kierunku kwantowego internetu – technologii, która może zrewolucjonizować informatykę na wiele sposobów.
21.12.2020 | aktual.: 02.03.2022 23:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Prowadzona przez Caltech grupa, w której w skład wchodzą też Fermilab, AT&T, Harvard University, NASA Jet Propulsion Laboratory i University of Calgary, poinformowała o udanej teleportacji qubitów – podstawowych jednostek informacji kwantowej – przez 22 kilometry włókien na dwóch podłożach testowych (platformach używanych przez projektantów oprogramowania do testów): Caltech Quantum Network i Fermilab Quantum Network.
Badacze twierdzą, że w ich eksperymencie wykorzystano sprzęt szeroko dostępny, który jest kompatybilny zarówno z istniejącą infrastrukturą telekomunikacyjną, jak i powstającymi technologiami kwantowymi. Według badań opublikowanych we wtorek w magazynie PRX Quantum, wyniki "dostarczają realnych podstaw do stworzenia wysokiej jakości kwantowego internetu".
Czytaj też: Jego badania mogą pomóc wejść technologii na wyższy poziom [#RazemZmieniamyInternet od 25 lat]
Kluczowy krok
Teleportacja kwantowa nie wiąże się z faktycznym transferem materii. Cząstki kwantowe są raczej "zaplątane" (zależne od siebie, nawet na dużych odległościach) i w jakiś sposób znają właściwości swojej drugiej połówki.
Jak pisze Vice, "technologia kwantowa jest na horyzoncie od lat, a badanie to przybliża nas o krok do realizacji tej koncepcji na skalę praktyczną, ale nie ma co spodziewać się, że już wkrótce będziemy surfować w internecie kwantowym".
Teraz, gdy Fermilab, Caltech i jego partnerzy zademonstrowali ten kluczowy krok w tym kierunku, zespół planuje dalszy jej rozwój poprzez budowę sieci na skalę metropolitalną zwanej Illinois Express Quantum Network w okolicach Chicago.