Badaczom udało się osiągnąć teleportację kwantową na daleki dystans. To może być początek rewolucji

Badaczom udało się osiągnąć teleportację kwantową na daleki dystans. To może być początek rewolucji21.12.2020 14:23
Niebieskie kable. Zdjęcie ilustracyjne
Niebieskie kable. Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images

Jak pisze portal "Vice", przełom, dokonany między innymi przez naukowców z Caltech, Fermilab i NASA, jest krokiem w kierunku kwantowego internetu – technologii, która może zrewolucjonizować informatykę na wiele sposobów.

Prowadzona przez Caltech grupa, w której w skład wchodzą też Fermilab, AT&T, Harvard University, NASA Jet Propulsion Laboratory i University of Calgary, poinformowała o udanej teleportacji qubitów – podstawowych jednostek informacji kwantowej – przez 22 kilometry włókien na dwóch podłożach testowych (platformach używanych przez projektantów oprogramowania do testów): Caltech Quantum Network i Fermilab Quantum Network.

Badacze twierdzą, że w ich eksperymencie wykorzystano sprzęt szeroko dostępny, który jest kompatybilny zarówno z istniejącą infrastrukturą telekomunikacyjną, jak i powstającymi technologiami kwantowymi. Według badań opublikowanych we wtorek w magazynie PRX Quantum, wyniki "dostarczają realnych podstaw do stworzenia wysokiej jakości kwantowego internetu".

Kluczowy krok

Teleportacja kwantowa nie wiąże się z faktycznym transferem materii. Cząstki kwantowe są raczej "zaplątane" (zależne od siebie, nawet na dużych odległościach) i w jakiś sposób znają właściwości swojej drugiej połówki. 

Rozszerz horyzonty z Asus ROG Zephyrus Duo 15 GX550

Jak pisze Vice, "technologia kwantowa jest na horyzoncie od lat, a badanie to przybliża nas o krok do realizacji tej koncepcji na skalę praktyczną, ale nie ma co spodziewać się, że już wkrótce będziemy surfować w internecie kwantowym".

Teraz, gdy Fermilab, Caltech i jego partnerzy zademonstrowali ten kluczowy krok w tym kierunku, zespół planuje dalszy jej rozwój poprzez budowę sieci na skalę metropolitalną zwanej Illinois Express Quantum Network w okolicach Chicago.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)