Badacze nie wiedzą, skąd się wzięła. Nie powinno jej być w Polsce

Badacze nie wiedzą, skąd się wzięła. Nie powinno jej być w Polsce

Jaszczurka murowa na skałach. (CC BY-SA 3.0)
Jaszczurka murowa na skałach. (CC BY-SA 3.0)
Źródło zdjęć: © CC BY-SA 3.0
24.11.2020 03:56, aktualizacja: 02.03.2022 13:49

Jak pisze Nauka w Polsce PAP, polskim herpetologom (naukowcom zajmującym się badaniem gadów i płazów) spędza sen z powiek pojawienie się gatunku jaszczurki murowej. Sprawą tą zajmują się badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego.

PAP wyjaśnia, że "w ramach prowadzonych przez biologów z Uniwersytetu Wrocławskiego badań nad bioróżnorodnością kamieniołomów Dolnego Śląska, badacze odkryli trzy populacje murówki zwyczajnej (nazwanej też jaszczurką murową, Podarcis muralis) na Wzgórzach Strzelińskich". 

Zwierze to jest ciepłolubną jaszczurką, preferującą siedliska naskalne. Jest szeroko rozpowszechniona w Europie, zwłaszcza w jej południowej części. Północna granica jej występowania sięga południowo-zachodnich Niemiec, Austrii, oraz Słowacji, chociaż zdarza się je też znajdować np. w Holandii i Czechach. W Polsce po raz pierwszy zaobserwowano ją w 2011 r. na Dolnym Śląsku.

Poznać prawdę

Początkowo sądzono, że gatunek ten wziął się w Polsce za sprawą ludzkiego działania i dlatego szybko wpisano go na listę gatunków obcych, prowadzoną przez Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie.

Zobacz też: Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

– Aby przekonać się, jak było naprawdę, postanowiliśmy przyjrzeć się ich pochodzeniu z bliska. Wyniki przeprowadzonych przez nas badań genetycznych dały niejednoznaczne wyniki. Okazało się, że jaszczurki zamieszkujące wszystkie trzy kamieniołomy na Wzgórzach Strzelińskich są najbliżej spokrewnione z tymi zamieszkującymi Czechy i Słowację – tłumaczy Krzysztof Kolenda z Zakładu Biologii Ewolucyjnej i Ochrony Kręgowców Uniwersytetu Wrocławskiego.

A to, jak pisze PAP, oznacza, że "albo są one reliktem holoceńskiego optimum klimatycznego - albo zostały introdukowane z najbliższych geograficznie stanowisk".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)