Awaria serwera poczty greckiego MSZ. Stracili dane z ostatnich 13 lat

Awaria serwera poczty greckiego MSZ. Stracili dane z ostatnich 13 lat
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Arkadiusz Stando

20.12.2018 11:12, aktual.: 26.12.2018 11:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Greckie ministerstwo spraw zagranicznych straciło ostatnie 13 lat korespondencji po awarii pięciu dysków nieserwisowanego serwera poczty. Firma Xopero - producent rozwiązań do backupu i ochrony przed utratą danych - przypomina, jak uniknąć podobnego scenariusza.

Nawet najlepszy sprzęt wymaga serwisowania, a przechowywane na nim dane regularnego backupu, o czym z początkiem grudnia boleśnie przekonało się greckie ministerstwo spraw zagranicznych. Według lokalnych mediów, w ministerstwie uległo awarii pięć połączonych dysków twardych serwera poczty, skutkując nieodwracalną utratą większości korespondencji prowadzonej od 2005 roku.

Jak się okazuje, ministerstwo nie serwisowało sprzętu, ani nie tworzyło backupu danych w konsekwencji tracąc dostęp do tysięcy kluczowych dokumentów, w tym również informacji poufnych.

Z początku ministerstwo skomentowało stratę jako “niewielką”, ale członek greckiego parlamentu wezwał je do naświetlenia sprawy, żądając informacji o przyczynach awarii, podjętych środkach zaradczych i wyciągniętych konsekwencjach. Przyczyną braku polityki bezpieczeństwa poczty okazała się być źle pojmowana oszczędność - na bezpieczeństwie i stabilności sieci.

Najpierw w 2015 roku, gdy ministerialny dział IT usłyszał odmowę przyznania 15 000 euro na szacowane koszty serwisowe. Następnie we wrześniu 2017, gdy budżet na IT oraz materiały eksploatacyjne zredukowano o 700 000 euro, przeznaczając tę kwotę na środki transportu, tj. samochody kupowane przez greckie konsulaty i ambasady.

- To tak, jakby prezes wrzucił firmowy budżet IT do niszczarki uznając, że od płynności i bezpieczeństwa biznesu ważniejsze są podgrzewane fotele nowego SUV-a - mówi Bartosz Jurga, dyrektor sprzedaży firmy Xopero - Tymczasem utrata danych tylko z ostatniego miesiąca może już grozić realną katastrofą: organizacyjną, finansową i wizerunkową. Dlatego tak ważne jest, by nie oszczędzać na ochronie danych; zwłaszcza w czasach, gdy produkujemy i przetwarzamy dziennie 2,5 mld GB danych, a liczba ta nieustannie rośnie".

Jak donoszą greckie media, ministerstwo spraw zagranicznych na wydatki IT już zabudżetowało 150 000 euro - kwotę dziesięciokrotnie większą, niż zasoby postulowane przez administratorów w 2015. Przypomina to pewną maksymę ze świata freelancerów głoszącą, że “nikogo nie stać na dobry plan, a wszystkich stać na niekończące się poprawki”.

Akurat ministerstwo miało na nie budżet, ale polskie firmy nie powinny liczyć ani na szczęście, ani na cudowne dofinansowania z zewnątrz. Xopero przypomina, że jeśli nie chcemy stracić najcenniejszych firmowych zasobów - naszych danych - lepiej zadbajmy o nie z odpowiednim wyprzedzeniem. Unikniemy dzięki temu stresu i często piramidalnych kosztów przywrócenia biznesowej płynności.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także