Awaria serwera poczty greckiego MSZ. Stracili dane z ostatnich 13 lat

Awaria serwera poczty greckiego MSZ. Stracili dane z ostatnich 13 lat

Awaria serwera poczty greckiego MSZ. Stracili dane z ostatnich 13 lat
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Arkadiusz Stando
20.12.2018 11:12, aktualizacja: 26.12.2018 11:31

Greckie ministerstwo spraw zagranicznych straciło ostatnie 13 lat korespondencji po awarii pięciu dysków nieserwisowanego serwera poczty. Firma Xopero - producent rozwiązań do backupu i ochrony przed utratą danych - przypomina, jak uniknąć podobnego scenariusza.

Nawet najlepszy sprzęt wymaga serwisowania, a przechowywane na nim dane regularnego backupu, o czym z początkiem grudnia boleśnie przekonało się greckie ministerstwo spraw zagranicznych. Według lokalnych mediów, w ministerstwie uległo awarii pięć połączonych dysków twardych serwera poczty, skutkując nieodwracalną utratą większości korespondencji prowadzonej od 2005 roku.

Jak się okazuje, ministerstwo nie serwisowało sprzętu, ani nie tworzyło backupu danych w konsekwencji tracąc dostęp do tysięcy kluczowych dokumentów, w tym również informacji poufnych.

Z początku ministerstwo skomentowało stratę jako “niewielką”, ale członek greckiego parlamentu wezwał je do naświetlenia sprawy, żądając informacji o przyczynach awarii, podjętych środkach zaradczych i wyciągniętych konsekwencjach. Przyczyną braku polityki bezpieczeństwa poczty okazała się być źle pojmowana oszczędność - na bezpieczeństwie i stabilności sieci.

Najpierw w 2015 roku, gdy ministerialny dział IT usłyszał odmowę przyznania 15 000 euro na szacowane koszty serwisowe. Następnie we wrześniu 2017, gdy budżet na IT oraz materiały eksploatacyjne zredukowano o 700 000 euro, przeznaczając tę kwotę na środki transportu, tj. samochody kupowane przez greckie konsulaty i ambasady.

- To tak, jakby prezes wrzucił firmowy budżet IT do niszczarki uznając, że od płynności i bezpieczeństwa biznesu ważniejsze są podgrzewane fotele nowego SUV-a - mówi Bartosz Jurga, dyrektor sprzedaży firmy Xopero - Tymczasem utrata danych tylko z ostatniego miesiąca może już grozić realną katastrofą: organizacyjną, finansową i wizerunkową. Dlatego tak ważne jest, by nie oszczędzać na ochronie danych; zwłaszcza w czasach, gdy produkujemy i przetwarzamy dziennie 2,5 mld GB danych, a liczba ta nieustannie rośnie".

Jak donoszą greckie media, ministerstwo spraw zagranicznych na wydatki IT już zabudżetowało 150 000 euro - kwotę dziesięciokrotnie większą, niż zasoby postulowane przez administratorów w 2015. Przypomina to pewną maksymę ze świata freelancerów głoszącą, że “nikogo nie stać na dobry plan, a wszystkich stać na niekończące się poprawki”.

Akurat ministerstwo miało na nie budżet, ale polskie firmy nie powinny liczyć ani na szczęście, ani na cudowne dofinansowania z zewnątrz. Xopero przypomina, że jeśli nie chcemy stracić najcenniejszych firmowych zasobów - naszych danych - lepiej zadbajmy o nie z odpowiednim wyprzedzeniem. Unikniemy dzięki temu stresu i często piramidalnych kosztów przywrócenia biznesowej płynności.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)