Awaria rakiety Elona Muska. Pierwsza od siedmiu lat
W trakcie ostatniej rutynowej misji firmy SpaceX doszło do awarii silnika drugiego stopnia rakiety Falcon 9. Pokrzyżowało to plany związane z umieszczeniem satelitów Starlink na orbicie.
Podczas ostatniej misji firmy SpaceX doszło do nieoczekiwanej awarii silnika drugiego stopnia rakiety Falcon 9. Jak podaje Reuters, w wyniku tego incydentu, satelity Starlink, które miały zostać umieszczone na określonej wysokości, znalazły się niżej niż to było pierwotnie zaplanowane. Agencja informuje, że jest to pierwsza usterka tego typu, jaka wystąpiła w rakiecie nośnej od ponad siedmiu lat.
Rakieta Falcon 9 wystartowała ze stanowiska startowego znajdującego się na terenie bazy Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych Vandenberg, położonej w Kalifornii. Start nastąpił w czwartek o godzinie 19:35 czasu lokalnego, czyli o 4:35 czasu polskiego. Głównym celem misji było umieszczenie na niskiej orbicie okołoziemskiej 20 satelitów Starlink.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Problemy podczas misji SpaceX
Początkowe etapy misji przebiegły pomyślnie - start rakiety, a także separacja poszczególnych jej części. Dolny segment rakiety bez problemów wrócił na Ziemię. Jednakże doszło do awarii silnika drugiego stopnia, który miał za zadanie transportować 20 satelitów. Awaria nastąpiła podczas próby ponownego uruchomienia silnika.
Mimo problemów, wszystkie satelity zostały umieszczone na orbicie. Niestety, ich położenie jest niższe niż to, które pierwotnie zaplanowano.
Elon Musk, założyciel i prezes SpaceX, poinformował, że kontrolerzy misji podejmują próby podniesienia wysokości orbity, na której znajdują się satelity Starlink. Niemniej jednak, szanse na powodzenie są niewielkie. "W przeciwieństwie do odcinka serialu Star Trek prawdopodobnie to nie zadziała, ale warto próbować" – stwierdził. Do chwili obecnej udało się nawiązać kontakt z pięcioma z 20 satelitów.
Specjaliści przewidują, że awaria może mieć wpływ na dalsze plany związane z rakietą Falcon 9. Dotyczy to również planowanego na koniec miesiąca lotu komercyjnego, w którym ma wziąć udział czworo osób.
Rakieta Falcon 9 jest jednym z najbardziej niezawodnych pojazdów kosmicznych na świecie. Czwartkowy start był 354. lotem od momentu, kiedy rakieta zadebiutowała w 2010 roku, a także 69. w tym roku.