Autonomiczne samochody Google wyjadą na kalifornijskie drogi

Autonomiczne samochody Google wyjadą na kalifornijskie drogi
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

26.09.2012 15:10, aktual.: 26.09.2012 15:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gubernator Kalifornii Jerry Brown podpisał wczoraj odpowiednie dokumenty, dzięki którym na drogach tego stanu można będzie testować autonomiczne samochody.

- _ Jesteśmy dziś świadkami tego jak science-fiction staje się rzeczywistością jutra _ - powiedział gubernator podpisując dokumenty. A jutro nie jest znowu aż tak odległe: - _ W mniej niż pięć lat [autonomiczne samochody] będą dostępne dla przeciętnego człowieka _ - mówił podczas uroczystego podpisania nowego prawa Sergey Brin. - _ Jest wiele, wiele osób, które nie mogą dziś korzystać z transportu. Osoby niewidome, ludzie zbyt młodzi albo zbyt starzy by samemu prowadzić, a czasami jesteśmy po prostu pod wpływem. _

Pomijając już fakt, że autonomiczny samochód mógłby odwieźć Brina (i nie tylko jego) po zakrapianej imprezie do domu, współzałożyciel Google widzi też inne korzyści wynikające z takich pojazdów.

- (…) _ na drogach samochody zajmują małą część przestrzeni. W większości jest to tylko powietrze pomiędzy samochodami. Samosterujące się samochody mogłyby łączyć się w długie łańcuchy by korzystać z dróg bardziej efektywnie, potencjalnie redukując korki. _

Takie samochody teoretycznie powinny też uczynić nas bardziej efektywnymi, ponieważ moglibyśmy zająć się czymś pożytecznym w drodze na miejsce przeznaczenia. Ponadto, autonomiczny samochód mógłby odstawić nas przed celem podróży i samemu znaleźć sobie miejsce parkingowe.

Wizja piękna, ale nawet Brin przyznaje, że do rozwiązania wszystkich problemów związanych z niezwykłymi sytuacjami jeszcze długa droga. Od teraz autonomiczne samochody Google (nadal z testerami/nadzorcami w środku) będą mogły być testowane na drogach Kalifornii, które są dużo bardziej zatłoczone niż bezdroża Nevady gdzie dotychczas je testowano.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)