Atomowa bateria zasili elektroniczne urządzenia. Może działać... 50 lat

Atomowa bateria zasili elektroniczne urządzenia. Może działać... 50 lat

Atomowa bateria zasili elektroniczne urządzenia. Może działać... 50 lat
Źródło zdjęć: © Youtube.com
27.06.2017 17:40, aktualizacja: 07.07.2017 09:35

Szybko rozładowujące się baterie w urządzeniach elektronicznych to codzienne utrapienie wielu z nas. Z rozwiązaniem przychodzą Rosjanie, a dokładniej inżynierowie z Rosatomu. Bateria, którą zaprezentowali, będzie w stanie nieprzerywanie zasilać gadżety nawet przez 50 lat.

Podczas targów technologii nukearnych Atomexpo w Moskwie, rosyjscy naukowcy pokazali baterię atomową o wielkości mniej więcej ludzkiego paznokcia. Inżynierowie z Rosatomu uzyskali izotop niklu-63 i na jego bazie zbudowali ogniwo. W skład baterii wchodzą także inne substancje, jak poinformowali - również radioaktywne. Jednak ich ilość jest na tyle niewielka, że specjalnie zamontowana warstwa ochronna wykonana z metalowej folii zapewnia bezpieczeństwo dla użytkownika.

Urządzenie nadaje się m.in. do zegarków i telefonów, a w większej wersji nawet do napędzania samochodów elektrycznych. Ponadto rosyjscy naukowcy mają w planach udoskonalić urządzenie tak, aby mogło być używane np. do zasilania sprzętów pracujących w kosmosie.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (126)