Ataki na rządy, FBI, graczy i zwykłych ludzi. Cyberprzestępcy są bezkarni?

Ataki na rządy, FBI, graczy i zwykłych ludzi. Cyberprzestępcy są bezkarni?24.02.2012 10:50
Ataki na rządy, FBI, graczy i zwykłych ludzi. Cyberprzestępcy są bezkarni?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Co czwarty polski internauta nie chroni swojego komputera. Nic zatem dziwnego, że na mapie cyberprzestępczości jesteśmy wyraźnie powyżej światowej średniej.

Działania internetowych oszustów, złodziei i wandali kosztowały nas tylko w ubiegłym roku 13 miliardów złotych. Ten rok może być jeszcze gorszy - pisze Interaktywnie.com w najnowszym raporcie o bezpieczeństwie w sieci.

Tematyka internetowego bezpieczeństwa w ostatnich miesiącach zdominowana została zdecydowanie przez kwestię włamań na serwery publicznych instytucji i korporacji. Nie tylko tymi związanymi z protestami przeciwko zapisom SOPA i PIPA za oceanem czy ostatnio ACTA w Polsce. Nazwa najsłynniejszej dziś społeczności hakerskiej Anonymous odmieniana jest przez wszystkie przypadki na całym świecie.

- _ Anonimowi zmienili cel działania, otwierając erę cyberprzestępczości w słusznej sprawie. Odchodząc od korzeni stricte hakerskiej działalności, jak dezorganizacja, walka z cenzurą czy po prostu żart, koncentrują się na coraz poważniejszych celach, wypowiadając otwartą cyberwojnę wąskim grupom globalnych korporacji i rządom _ - komentuje dla Interaktywnie.com Łukasz Nowatkowski, członek zarządu G DATA Software.

Uderzenia w rządowe serwery i strony instytucji publicznych są spektakularne, ale z reguły nie wiążą się z zagrożeniem dla innych użytkowników. Nawet jeśli celem jest profil Marka Zuckerberga na stworzonym przez niego Facebooku czy międzynarodowy system handlowania limitami CO2. Gorzej, jeśli w ręce hakerów trafiły dane 100 milionów klientów Sony, 35 milionów graczy z platformy Steam czy 24 milionów klientek obuwniczego imperium Zappos.

Cały raport można przeczytać klikając tutaj (pdf).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)