Atak klonów... Maka
Kolejna firma przygotowuje się do sprzedaży komputerów PC, na których możliwa będzie instalacja systemu operacyjnego Mac OS X. W przeciwieństwie jednak do osławionej już florydzkiej firmy Psystar, oskarżonej przez Apple o łamanie licencji EULA dla Mac OS X, Open Tech nie zamierza sprzedawać maszyn z preinstalowanym systemem.
W ofercie Open Tech znajdą się dwa modele komputerów - Open Tech Home oraz Open Tech XT, wycenione odpowiednio na 620 i 1200 USD. Pierwsza z wymienionych maszyn posiadać będzie procesor dwurdzeniowy Intel Core 2 Duo 2,4 GHz, 3 GB pamięci RAM, kartę graficzną Nvidia GeForce 8600 GT oraz dysk twardy 500 GB. W modelu XT zastosowany zostanie procesor Intel Core 2 Quad Q6600 2,4 GHz, 4 GB RAM, karta Nvidia GeForce 8800 i HDD o pojemności 640 GB. Jak już wspomnieliśmy, firma nie będzie sprzedawać komputerów z zainstalowanym systemem. Odpowiedzialność prawna za naruszenie licencji EULA spadnie więc na użytkowników-nabywców. W sensie prawnym wszystko wygląda w porządku - miał powiedzieć jeden z przedstawicieli firmy dziennikarzowi amerykańskiego Computerworlda.
Zdaniem Open Tech licencja dołączona do systemu Apple pozwala użytkownikowi końcowemu na instalację legalnie przez niego nabytej oryginalnej kopii OS-a na sprzęcie innego producenta niż Apple oraz "modyfikację systemu dla własnego użytku". Firma przekonuje, że do naruszenia dóbr Apple nie dojdzie, gdyż użytkownicy komputerów Open Tech i tak będą musieli kupić Mac OS X, aby umieścić go na tych maszynach.
Zapisy licencji EULA zezwalają na instalację i korzystanie z jednej kopii oprogramowania Apple na jednym komputerze wyprodukowanym przez Apple. Instalując Mac OS X użytkownik zgadza się, że nie będzie umieszczał OS-a na komputerze wyprodukowanym przez inną firmę oraz, że nie będzie umożliwiał tego innym użytkownikom. Open Tech dostrzega w zapisach licencji "pewien konflikt" - pomiędzy wymogiem dochowania warunków licencji, a prawem użytkowników do pracy z systemem na zmodyfikowanym komputerze." Firma krytykuje też koncern z Cupertino za to, że w jego zarządzie zasiada były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, Al Gore - zdaniem spółki, Apple jest dzięki temu "nie do ruszenia" np. przez Komisję Europejską, zdecydowanie walczącą z nieuczciwą konkurencją rynkową.
Co ciekawe, strona internetowa -Open Tech nie zawiera podstawowych informacji o tej firmie, takich jak adres i dane kontaktowe - spółka nie zamierza ich ujawniać. "Jest wiele sposobów na znalezienie ludzi, ktoś nas namierzy prędzej czy później" - tłumaczy firma. Brak takich informacji stanowić może dla spółki poważną przeszkodę w znalezieniu klientów i przekonaniu ich do własnej wiarygodności, tym bardziej, że witryna Open Tech znajduje się w domenie należącej do... Tokelau, terytorium zależnego Nowej Zelandii ( archipelag wysp w południowym obszarze Oceanu Spokojnego ). Domena cieszy się raczej złą sławą - z danych przedstawionych w 200. r. przez firmę McAfee wynika, że ponad 10 procent wszystkich stron w domenie .tk stanowiło wówczas potencjalne zagrożenie dla odwiedzających, z uwagi na rozpowszechniane przez nie złośliwe oprogramowanie czy ataki phishingowe.
W porównaniu z marcem ubiegłego roku wydaje się, że sytuacja uległa poprawie - Tokelau spadło z 1. na 28. pozycję w rankingu niebezpiecznych domen, prowadzonym przez McAfee.
Atak klonów
Na początku lipca koncern Apple złożył pozew przeciw firmie Psystar, sprzedającej komputery z preinstalowanym systemem Mac OS X 10.5 Leopard, w którym domaga się m.in. sądowego zakazu dalszej sprzedaży takich konfiguracji, wycofania komputerów już sprzedanych oraz przekazania mu wszystkich zysków, jakie odniósł pozwany w związku ze sprzedażą tych maszyn. Komputery z nielegalnym Leopardem początkowo figurowały w ofercie Psystar pod nazwą "OpenMac", ale wkrótce przemianowano je na "OpenComputer". Psystar sprzedawał je po bardzo atrakcyjnych cenach. Ich konfiguracja obejmowała m. in. 2,2-gigahercowy procesor Intel Core 2 Duo, 2 GB pamięci DDR2 667, 250-gigabajtowy dysk twardy, napęd DVD, zintegrowany układ graficzny GMA 950 oraz emulator EFI V8 pozwalający na instalację Mac OS X. Na wysuwane przez koncern Steve'a Jobsa zarzuty o łamanie licencji EULA Psystar odpowiedział oskarżeniem Apple o działania monopolistyczne.