Asus Xonar Essence One: wydajna, zewnętrzna karta dźwiękowa

Asus Xonar Essence One: wydajna, zewnętrzna karta dźwiękowa
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

17.10.2011 14:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Asus Xonar Essence One to nowa karta dźwiękowa, która zwiększa próbkowanie źródła sygnału 192/ 176,4 /352,8kHz do poziomu 384kHz i próbkowanie źródła 48/96/192kHz także do 384kHz w sposób symetryczny, zachowując pierwotne brzmienie muzyki. Karta zwiększa też szybkość transmisji do 32bit.

Dzięki bardzo wysokiemu stosunkowi sygnału do szumu (>120dB) Xonar Essence One zapewnia czystsze brzmienie dźwięku i znacznie zredukowane szumy - dla porównania standardowy stosunek sygnału do szumu typowego przetwornika wynosi 110dB.

Xonar Essence One posiada wbudowany wzmacniacz słuchawkowy, który zapewnia działanie słuchawek nawet przy impedancji rzędu 60. Ohmów. Dodatkowo, karta daje możliwość konfiguracji tonów dzięki 11 przełączalnym wzmacniaczom operacyjnym. Po raz pierwszy w historii funkcja ta pojawia się w przetworniku USB.

Xonar Essence One posiada też zrównoważone wyjścia (XLR). Jest to wyjście audio wyższej jakości, które eliminuje niepożądane szumy i zakłócenia. Ponieważ zrównoważona linia zawiera dwa przewody sygnałowe o tym samym rozmiarze, ale o innych biegunach, szumy pojawiające się w obu przewodach wzajemnie się redukują. Zrównoważone linie są więc ważne przy profesjonalnych zastosowaniach z długimi połączeniami, w których szumy mogłyby powodować problemy. Złącze XLR należy podłączyć w następujący sposób: Pin 1. Uziemienie; Pin 2- Gorący (faza wchodząca); Pin 3- Zimny (faza odwrócona). Wewnętrzny zasilacz jest kompatybilny z napięciami wszystkich krajów na świecie, posiada też dużą tolerancję na zaniżone lub zawyżone poziomy napięcia. Zapewnia czyste zasilanie odporne na wszelkie zakłócenia.

W karcie Xonar Essence One sygnał dźwiękowy przechodzi z komputera poprzez Bit-perfect. Jeśli użytkownik korzysta z Bit-perfect oraz ASIO, muzyka będzie brzmiała tak, jak została nagrana na płytę CD. Sterownik ASIO 2.2 upraszcza przetwarzanie wielu strumieni dźwięku omijając problemy związane z latencją w systemie Windows, zapewniając tym samym niską latencję i wysoką wierność odtwarzania pliku dźwiękowego. Większość urządzeń USB audio wykorzystuje tryb synchronicznego przesyłania danych, aby skonfigurować wewnętrzny zegar tak, żeby zrównoważyć różnice w szybkości transmisji danych pomiędzy komputerem, a urządzeniem USB. Jednak odchylenia są dużo większe jeśli szybkość transmisji danych jest znacznie inna w komputerze i w urządzeniu. ASUS Xonar Essence One obsługuje tryb asynchronicznego przesyłania danych. Mechanizm ten przekazuje stan buforu do systemu, który w oparciu o te dane dostosowuje prędkość przesyłania danych, co przekłada się na niski poziom odchyleń częstotliwości.

ASUS Xonar Essence One wyposażono w dwa dedykowane kontrolery głośności odpowiednio dostosowane do obsługi słuchawek i głośników. W przeciwieństwie do większości przetworników, które używają tylko jednego kontrolera głośności (lub wcale nie umożliwiają zmiany głośności), Xonar Essence One umożliwia użytkownikom oddzielne sterowanie głośnością słuchawek i głośników.

ASUS Xonar Essence One wyposażono w komplet wejść cyfrowych - koncentryczne i Toslink - które umożliwiają podłączenie różnych źródeł sygnału. Cyfrowe wejścia przyjmują formaty danych o częstotliwości próbkowania do 192 kHz.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)