ASUS N61Jq - test multimedialnego laptopa
Do naszej redakcji trafił laptop ASUS N61Jq. Ten przenośny komputer ma w zamyśle producenta dostarczyć użytkownikom multimedialną rozrywkę za rozsądną cenę. Aby sprostać temu zadaniu, komputer wyposażono w 4-rdzeniowy procesor Intel Core i7 oraz kartę graficzną ATI Mobility Radeon HD5730. Czy warto wydać około 4000 zł na nowy notebook ASUSa? Przekonajmy się
W pudełku poza samym komputerem znajdziemy oczywiście zasilacz, podręcznik użytkownika, instrukcję obsługi systemu Express Gate, kartę gwarancyjną oraz dwie płyty DVD - jedną z programem Power2Go i drugą, pozwalającą na odzyskanie systemu operacyjnego w razie awarii. Poza tym otrzymujemy również pasek, którym można spiąć kable zasilacza. Sam komputer jest dość sporych wymiarów - 38,4 x 26,5 x 2,78~3.9. cm (szer. x gł. x wys.), a waży niecałe 3 kg. Duże rozmiary spowodowane są zastosowaniem matrycy o przekątnej 16 cali, natomiast warto zwrócić uwagę na stosunkowo niewielką grubość laptopa.
Co na zewnątrz?
Z zewnątrz testowany laptop prezentuje się dość elegancko. Klapa pokryta jest błyszczącym plastikiem, który podobnie jak w prawie każdym dzisiejszym komputerze przenośnym doskonale zbiera odciski palców. Praktycznie wszystkie porty zostały umieszczone po bokach obudowy, jedynym wyjątkiem jest czytnik kart pamięci znajdujący się z przodu komputera, obsługuje on następujące rodzaje nośników: SD, MMC, MS, MS-Pro, xD, Smart Media ,mini SD bez adaptera, oraz MS-Duo. Z prawej strony obudowy znajdziemy dwa porty USB 2.0, złącze e-SATA, gniazda słuchawkowe oraz mikrofonowe, a także nagrywarkę obsługującą również płyty Blu-Ray. Z lewej strony obudowy producent umieścił złącza D-Sub i HDMI, slot kart Express Card, gniazdo blokady Kensington Lock, port Ethernet, przełącznik uruchamiający bezprzewodową kartę sieciową oraz jeden port USB 3.0. Jak widać miłośnik multimediów nie ma na co narzekać ponieważ ASUS N61Jq posiada wszystkie wejścia niezbędne każdemu zapalonemu graczowi lub miłośnikowi filmów, włącznie z
napędem Blu-Ray oraz złączem USB 3.0, które jeszcze nie jest wykorzystywane przez wiele urządzeń, ale z pewnością sytuacja ta ulegnie zmianie w najbliższej przyszłości.
Po otwarciu klapy laptopa nic nas raczej nie zadziwi. Właściwie można by powiedzieć, że komputer został zaprojektowany dość oszczędnie, jeśli chodzi o "bajery". Nie znajdziemy tutaj żadnych paneli dotykowych lub tym podobnych gadżetów. ASUS zastosował klawiaturę z dużymi odstępami pomiędzy klawiszami, która okazała się być naprawdę wygodna w użyciu. Dzięki sporym rozmiarom komputera, zmieścił się cały blok numeryczny, co należy policzyć testowanemu urządzeniu za plus. Dodatkowo klawisze strzałek pełnią również rolę przycisków do obsługi multimediów. Pod klawiaturą znajdziemy standardowych rozmiarów touchpad, który w odróżnieniu od rozwiązań stosowanych w testowanych przez nas ostatnio komputerach ASUSa nie stanowi jednolitej całości zresztą obudowy.
W przypadku N61Jq mamy do czynienia z klasycznym gładzikiem znanym z rozwiązań większości producentów. Gładka powierzchnia touchpada jest wygodna i nie męczy palców, poza tym obsługuje gesty wykonywane dwoma lub trzema palcami - to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala np.: przewijać strony w dół i w górę poprzez przeciąganie po gładziku dwoma palcami naraz. Niestety ASUS postanowił tkwić w swoim rozwiązaniu jednolitego przycisku, w którym lewy i prawy klawisz nie są od siebie oddzielone. Szczególnie, gdy korzystamy z komputera w ciemności, zdarza się nie trafić w odpowiednią stronę przycisku. Nad klawiaturą znajdziemy srebrną maskownicę, pod którą ukryte zostały głośniki Altec Lansing. Z lewej strony maskownicy umieszczono zestaw przycisków do sterowania głośnością, przycisk play/pauza oraz przycisk uruchamiający system Express Gate. Natomiast z prawej strony znajdziemy duży przycisk uruchamiania komputera, który podczas pracy podświetlany jest na biało. Wyświetlacz testowanego modelu
stanowi matryca LED o przekątnej 1. cali i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Nad wyświetlaczem producent umieścił 2-megapikselową kamerę.
Co w środku?
Sercem testowanego laptopa jest 4-rdzeniowy procesor Intel Core i7 o częstotliwości taktowania poszczególnych rdzeni 1,6 GHz. Jednak technologia Intela pozwala na podniesienie tej częstotliwości do wartości 2,8 GHz. Praca procesora wspomagana jest przez 4 GB pamięci RAM DDR3. natomiast chipset zastosowany w N61Jq to mobilny produkt Intela HM55 Express. Najciekawszym elementem sprzętowym opisywanego laptopa jest karta graficzna ATI Mobility Radeon HD5730 – jest to stosunkowo nowy produkt firmy ATI i jednocześnie najsłabszy z rodziny kart 57xx. Wbudowana karta graficzna obsługuje wszystkie najnowsze technologie takie jak DirectX 11 lub Eyefinity. Tesotwany przez nas model wyposażono również w dysk twardy o pojemności 640 GB i prędkości 5400 obr./min. ASUS N61Jq posiada oprócz gniazda sieciowego RJ-45 również bezprzewodową kartę sieciową działającą w standardzie 802.11n oraz odbiornik bluetooth.
Jaka wydajność?
ASUS N61Jq może być uruchomiony na dwa sposoby. Pierwszym pozwala na włączenie mini-systemu operacyjnego Express Gate, który daje nam dostęp do podstawowych funkcji takich jak: przeglądarka internetowa, odtwarzacz multimediów lub komunikator. Uruchomienie Express Gate zajmuje zaledwie kilka sekund i jest doskonałym rozwiązaniem, gdy chcemy włączyć komputer tylko na chwilę, aby coś sprawdzić w sieci, wysłać maila lub porozmawiać chwilę na Skype. Drugi sposób korzystania z laptopa to oczywiście uruchomienie normalnego systemu operacyjnego, jakim był w naszym przypadku Windows 7.
Testowany notebook przeznaczony jest przede wszystkim do zastosowań multimedialnych i jako taki, został przez producenta wyposażony w rozwiązania, które podnoszą jakość dźwięku oraz obrazu z płyt DVD (upscaling). W pierwszym przypadku trzeba przyznać, że dźwięk jest rzeczywiście czysty, chociaż nic nie zastąpi porządnych głośników w zestawie Hi-Fi. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że to laptop - nie można mieć zastrzeżeń do jakości dźwięku. Upscaling odtwarzacza DVD sprawdza się bardzo dobrze, rozdzielczość filmów jest rzeczywiście podnoszona do jakości Full HD, ale niestety, aby w pełni cieszyć się tym rozwiązaniem będziemy musieli podłączyć komputer do telewizora Full HD za pomocą kabla HDMI. Wynika to z faktu, iż matryca testowanego laptopa posiada za niską rozdzielczość.
Sprawdziliśmy również wydajność w grach komputerowych na przykładzie gry Mass Effect 2. która działała na testowanym laptopie płynnie i bez żadnych zastrzeżeń. Na koniec sprawdziliśmy wydajność ASUSa N61Jq za pomocą programu 3D Mark 03, w którym testowany sprzęt uzyskał 9446 punktów. Jest to wynik przyzwoity jak na laptopa, ale nie powalający na kolana.
W kwestii wydajności pozostało jeszcze sprawdzić ile czasu notebook będzie działał na baterii. W tym wypadku okazuje się, że możemy zdecydowanie mówić o "laptopie stacjonarnym". Komputer w trybie oszczędzania baterii, przy normalnej pracy - przeglądaniu Internetu, pisaniu w Wordzie - wytrzymał zaledwie niecałe 2 godziny. Jeśli chcielibyśmy pograć albo obejrzeć jakiś film w pociągu, niestety możemy o tym zapomnieć - w trybie pełnej wydajności czas pracy spadnie do około godziny.
Podsumowanie
ASUS N61Jq to nowoczesny laptop, który posiada wszystkie elementy, jakie powinien mieć dzisiejszy komputer multimedialny. Znajdziemy tutaj odtwarzacz Blu-Ray, port USB 3.0. bezprzewodową kartę sieciową w standardzie 802.11n, dobrej jakości dźwięk oraz nowoczesną kartę graficzną, która obsługuje najnowsze technologie i pozwoli nam grać w najnowsze gry oraz oglądać filmy w doskonałej jakości. Dodatkowo możemy podłączyć komputer do telewizora i zaoszczędzić na zakupie stacjonarnego odtwarzacza Blu-Ray. Co wi ęcej, wszystko to dostaniemy za około 4000 zł.
Nie ma jednak róży bez kolców. W przypadku ASUSa N61Jq tym kolcem jest bateria, która powoduje, że możemy zapomnieć o cieszeniu się z wymienionych wyżej dobrodziejstw w podróży. Dla niektórych minusem może być również oszczędny wygląd laptopa, który raczej nie przyciągnie zazdrosnych spojrzeń koleżanek i kolegów, ale z drugiej strony z pewnością znajdzie się wiele osób, którym takie rozwiązanie się spodoba. Jeśli więc szukasz dobrego, nowoczesnego laptopa i masz wolne gniazdko to N61Jq jest dla Ciebie.