Astronautka spędziła 11 miesięcy na orbicie. To nowy rekord [WIDEO]

Astronautka spędziła 11 miesięcy na orbicie. To nowy rekord [WIDEO]
Źródło zdjęć: © Getty Images

07.02.2020 15:33, aktual.: 13.02.2020 12:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Astronautka NASA Christina Koch, która spędziła prawie 11 miesięcy na orbicie, bezpiecznie wylądowała na terenie Kazachstanu wraz z dwoma członkami załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Astronautka po wyjściu z kapsuły zareagowała entuzjastycznym uśmiechem i uniesieniem kciuków w górę. Stwierdziła też, że jest "przytłoczona i szczęśliwa".

Koch swoim wyczynem ustanowiła rekord najdłuższego nieprzerwanego pobytu kobiety na stacji kosmicznej – 328 dni. Dotychczas rekord ten należał do Peggy Whitson i wynosił 289 dni. Spośród wszystkich amerykańskich astronautów od Koch dłużej nieprzerwanie w kosmosie podróżował tylko Scott Kelly (340 dni).

Podczas misji astronautka okrążyła Ziemię 5248 razy i przebyła dystans ponad 220 mln kilometrów.

Koch w wywiadzie dla "AP" powiedziała, że zarówno ona, jak i towarzyszącej jej astronautka Jessica Meir, były świadome, że są przykładem do naśladowania dla młodych kobiet: – Obie czerpałyśmy wiele inspiracji, widząc ludzi, którzy byli tacy jak my, gdy dorastałyśmy i podążałyśmy za marzeniami o zostaniu astronautkami. Różnorodność jest ważna i warto o nią walczyć.

Ciało w stanie nieważkości

Misja Koch dała badaczom możliwość zaobserwowania wpływu długiego lotu kosmicznego na kobiece ciało. To niezwykle ważne, ponieważ NASA planuje ponownie zdobyć Księżyc w ramach misji Artemis, a później za cel obrać Marsa.

Jak powiedziała dla "Guardiana" ginekolożka kosmiczna dr Varsha Jain, kobiety i mężczyźni w różny sposób dostosowują się do przestrzeni kosmicznej, choć przyczyny tego nie są w pełni zrozumiałe. Dla przykładu kobiety częściej chorują gdy wyruszają w kosmos, a mężczyźni, kiedy wracają na Ziemię.

Źródło: theguardian.com, rmf24.pl, apnews.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)