Astronautka spędziła 11 miesięcy na orbicie. To nowy rekord [WIDEO]

Astronautka spędziła 11 miesięcy na orbicie. To nowy rekord [WIDEO]

Astronautka spędziła 11 miesięcy na orbicie. To nowy rekord [WIDEO]
Źródło zdjęć: © Getty Images
07.02.2020 15:33, aktualizacja: 13.02.2020 12:51

Astronautka NASA Christina Koch, która spędziła prawie 11 miesięcy na orbicie, bezpiecznie wylądowała na terenie Kazachstanu wraz z dwoma członkami załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Astronautka po wyjściu z kapsuły zareagowała entuzjastycznym uśmiechem i uniesieniem kciuków w górę. Stwierdziła też, że jest "przytłoczona i szczęśliwa".

Koch swoim wyczynem ustanowiła rekord najdłuższego nieprzerwanego pobytu kobiety na stacji kosmicznej – 328 dni. Dotychczas rekord ten należał do Peggy Whitson i wynosił 289 dni. Spośród wszystkich amerykańskich astronautów od Koch dłużej nieprzerwanie w kosmosie podróżował tylko Scott Kelly (340 dni).

Podczas misji astronautka okrążyła Ziemię 5248 razy i przebyła dystans ponad 220 mln kilometrów.

Koch w wywiadzie dla "AP" powiedziała, że zarówno ona, jak i towarzyszącej jej astronautka Jessica Meir, były świadome, że są przykładem do naśladowania dla młodych kobiet: – Obie czerpałyśmy wiele inspiracji, widząc ludzi, którzy byli tacy jak my, gdy dorastałyśmy i podążałyśmy za marzeniami o zostaniu astronautkami. Różnorodność jest ważna i warto o nią walczyć.

Ciało w stanie nieważkości

Misja Koch dała badaczom możliwość zaobserwowania wpływu długiego lotu kosmicznego na kobiece ciało. To niezwykle ważne, ponieważ NASA planuje ponownie zdobyć Księżyc w ramach misji Artemis, a później za cel obrać Marsa.

Jak powiedziała dla "Guardiana" ginekolożka kosmiczna dr Varsha Jain, kobiety i mężczyźni w różny sposób dostosowują się do przestrzeni kosmicznej, choć przyczyny tego nie są w pełni zrozumiałe. Dla przykładu kobiety częściej chorują gdy wyruszają w kosmos, a mężczyźni, kiedy wracają na Ziemię.

Źródło: theguardian.com, rmf24.pl, apnews.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)