Asteroida przeleci blisko Ziemi. Jest większa od Statui Wolności

Asteroida przeleci blisko Ziemi. Jest większa od Statui Wolności

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © East News | The New York Times Agency
Adam Gaafar
22.09.2021 19:36

22 września w pobliżu Ziemi pojawi się asteroida, która jest ok. 3-krotnie większa od Statui Wolności. NASA uspokaja, że obiekt nie zagraża naszej planecie.

Jak wynika z informacji przekazanych przez amerykańską agencję komiczną, obiekt o nazwie 2021 NY1 znajdzie się w odległości około 193 mln km od Słońca. Od naszej planety będzie go z kolei dzielił dystans ok. 1,56 mln km. Naukowcy podkreślają, że jest to wartość ok. 4-krotnie większa niż odległość pomiędzy Ziemią i Księżycem.

Chociaż asteroida nie zagraża naszej planecie, należy do tzw. obiektów bliskich Ziemi (w astronomii określa się je mianem NEO, od angielskiej nazwy - Near-Earth objects). Zalicza się do nich wszystkie planetoidy, komety czy meteoroidy, których część orbity znajduje się w odległości mniejszej niż 1,3 jednostek astronomicznych od Słońca (jedna jednostka astronomiczna odpowiada dystansowi ok. 149,5 mln km). NASA regularnie monitoruje te obiekty, gdyż wiele z nich może dostarczyć cennych informacji o początkach Układu Słonecznego.

Badacze podkreślają przy tym, że każda kosmiczna skała o średnicy powyżej 150 m, która znajdzie się w odległości ok. 7,5 mln km od Ziemi, jest potencjalnie niebezpieczna, tj. może w przyszłości uderzyć w naszą planetę. Zdaniem astronomów w Układzie Słonecznym znajduje się około 2 tys. takich obiektów.

Asteroida 2021 NY1, która przeleci w środę w pobliżu Ziemi, ma od 130 do 300 m średnicy i porusza się z prędkością ok. 33 800 km/h. Serwis Live Science zwraca uwagę, że w przeszłości mieliśmy do czynienia z obiektami, które znalazły się znacznie bliżej naszej planety. Nieco ponad rok temu, 16 sierpnia 2020 r., asteroida 2020 QG znalazła się zaledwie 2950 km nad Oceanem Indyjskim.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)