Asteroida pędzi w kierunku Ziemi z prędkością 44 tys km/h. Czy koniec świata jest bliski?

Asteroida pędzi w kierunku Ziemi z prędkością 44 tys km/h. Czy koniec świata jest bliski?

Asteroida pędzi w kierunku Ziemi z prędkością 44 tys km/h. Czy koniec świata jest bliski?
Źródło zdjęć: © iStock.com
27.05.2019 07:10

Naukowcy NASA ostrzegają, że w kierunku Ziemi zbliża się ponad 40-metrowa asteroida o nazwie 2006 QV89. Pędząca z prędkością 44 000 km/h może uderzyć w naszą planetę już w 2019 roku.

Mimo że 2006 QV89 nie jest nawet w połowie tak duża jak asteroida Apophis,a a tym bardziej Bennu, to wciąż może stanowić zagrożenie dla Ziemi. Na razie znajduje się zbyt daleko, by można było jednoznacznie stwierdzić, jak będzie przebiegać jej trajektoria i czy asteroida uderzy w naszą planetę. Według naukowców z NASA dopiero w 2019 roku będzie można jednoznacznie stwierdzić, czy 2006 QV89 uderzy w Ziemię i jakie ewentualnie będą tego skutki. Jednocześnie szacują, że gdyby miało to nastąpić to ciało niebieskie zderzyłoby się z Ziemią jeszcze w 2019 roku.

To, czy skutki zderzenia z asteroidą będą tragiczne w skutkach dla Ziemi, zależy przede wszystkim od rozmiarów asteroidy i jej budowy. Nie bez znaczenia jest również prędkość zbliżającego się ciała niebieskiego. Na podstawie dostępnych na razie danych, zagrożenie ze strony 2006 QV89 można porównać z uderzeniem meteorytu w 1908 roku na Syberii, kiedy siła upadku powaliła drzewa w promieniu 50 km.

W ten weekend minęła Ziemię asteroida z własnym księżycem. Mimo, że asteroida była widoczna na niebie, to obiekt oddalony jest od Ziemi o ponad 5 milionów kilometrów. To około 13 razy większy dystans niż odległość miedzy Ziemią a Księżycem.

Do tej pory najlepiej znanymi ciałami niebieskimi, które mogą zagrażać Ziemi są asteroida Apophis, która minie naszą planetę w 2029 roku oraz* asteroida Bennu*, która zbliży się do Ziemi w 2135 roku. Naukowcy szacują, że prawdopodobieństwo uderzenia Bennu w Ziemię to 1:2700, a gdyby to nastąpiło, to prawdopodobnie moglibyśmy mówić o końcu świata, jaki znamy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)