Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią. Koniec świata? NASA komentuje

Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią. Koniec świata? NASA komentuje
Źródło zdjęć: © iStock.com | ratpack223

16.08.2019 20:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najnowsze obserwacje NASA sugerują, że w przyszłym roku asteroida 1998 OR2 najprawdopodobniej znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Czy czeka nas koniec świata wcześniej niż zakładano?

Niedawno Ziemię minęły potencjalnie niebezpieczne asteroidy, które znalazły się bardzo blisko naszej planety. Był to 2006 QQ23 i 2019 OU1, teraz NASA obserwuje kolejne niebezpieczne ciało niebieskie. 1998 OR2 ma ponad 400 m średnicy i znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią już w kwietniu 2020 roku.

Asteroida 1998 OR2 znajdzie w przyszłym roku w odległości ok. 6,3 mln km od Ziemi. I chociaż naukowcy przyglądają się ze szczególną uwagą tej asteroidzie, to nie uważają, żeby była realnym zagrożeniem dla naszej planety.

Jeśli meteoryt będzie kontynuował swoją obecną ścieżkę, przeleci obok Ziemi. Jednak asteroidy nierzadko zmieniają swoją orbitę w wyniku efektu Yarkovsky'ego, który wpływa na oś asteroidy z powodu zmian temperatury lub promieniowania. Efektem tego może być zmiana orbity lub sposobu poruszania się asteroidy.

Naukowcy obserwują asteroidę 1998 OR2, tak więc ewentualne zmiany w trajektorii jej lotu powinny być łatwe do zauważenia. Oznacza to również odpowiednio wczesna reakcję, gdyby pojawiło się zagrożenie ze strony kosmicznej skały. To nie jedyna potencjalnie niebezpieczna asteroida, jaką obserwuje agencja kosmiczna. NASA i ESA monitorują ok. 20 000 ciał niebieskich, które mogą stanowić zagrożenie dla naszej planety.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)