Armia dronów Ukrainy rośnie w siłę. Norwegia przekaże bezzałogowce "Black Hornet"
12.07.2023 16:42, aktual.: 13.07.2023 19:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dostawy zachodniego sprzętu wojskowego dla Ukrainy uwzględniają sporą liczbę bezzałogowców, które są istotnym narzędziem rażenia przeciwnika podczas trwającej wojny. Ataki dronów są nie tylko skuteczne, ale odgrywają również istotną rolę w wojnie psychologicznej - szczególnie, gdy pojawiają się w najmniej spodziewanych miejscach. Ukraina już niedługo otrzyma 1000 dodatkowych dronów Black Hornet, na których przekazanie zgodziła się Norwegia.
"Ukraina jest bardzo zadowolona z dotychczasowych norweskich dostaw tego typu dronów rozpoznawczych, które powstały we współpracy Norweskich Sił Zbrojnych i Instytutu Badań Obronnych. Dron, który został nazwany Black Hornet, jest produkowany w Norwegii, a teraz przekazujemy Ukrainie 1000 nowych zestawów dronów" - poinformował norweski minister obrony Bjørn Arild Gram.
Black Hornet dla Ukrainy
Polityk zaznaczył, że to ukraińskie władze zwróciły się z prośbą o przekazanie tego typu sprzętu do wykorzystania w walce z rosyjską inwazją. Może to świadczyć o tym, że wcześniej dostarczone miniaturowe bezzałogowce (był to efekt współpracy Norwegii i Wielkiej Brytanii) sprawdziły się na polu walki. Black Hornet, często nazywane najmniejszymi dronami świata, są trudne do wykrycia i mogą dotrzeć w miejsca, które są trudno dostępne dla tradycyjnych dronów. Sprawdzają się szczególnie na obszarach miejskich, a także podczas prowadzenia rozpoznania w pomieszczeniach.
Ukraiński serwis Militarny zaznaczył, że użycie dronów Black Hornet pomoże grupom szturmowym. Prowadzenie rozpoznania w budynkach nie będzie narażało ich życia, bo w miejsce będzie można wysłać niewielkie urządzenie. To znacznie przyspieszy działania związane z wyzwalaniem zajętych kompleksów mieszkalnych i stref przemysłowych. Samo urządzenie waży zaledwie 18 gramów. Jest w stanie pracować bez ładowania przez 25 minut i rozwijać prędkość ponad 20 km/h. Zasięg jego lotu szacuje się na ok. 2 km. Cały zestaw waży natomiast blisko 1,3 kg. Przenoszenie takiego drona nie będzie więc większym obciążeniem dla żołnierza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Opracowany w Norwegii dron firmy Teledyne FLIR jest światowym liderem na rynku. Jest używany w wielu krajach sojuszniczych, w tym w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dron służy do rozpoznania i identyfikacji celów. Jest łatwy w obsłudze, wytrzymały w zależności od warunków, trudny do wykrycia i szczególnie dobrze nadaje się do walki w obszarach miejskich" – podkreślił Bjørn Arild Gram.
Black Hornet to kolejny dodatek do armii dronów posiadanych przez Ukrainę. Od początku wojny Kijów otrzymał sporo najnowocześniejszych bezzałogowców z całego świata, w tym dronów bojowych i komercyjnych. Na tej liście znajdują się m.in. tureckie Bayraktar TB2, polskie Warmate, brytyjskie Malloy T150, niemieckie drony rozpoznawcze Vector. Nie można również zapominać o wsparciu w postaci krajowych bezzałogowców np. UJ-22 "Airborne" czy tajemniczym dronie o zasięgu 1000 km.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski