Armia dronów Ukrainy rośnie w siłę. Norwegia przekaże bezzałogowce "Black Hornet"

Armia dronów Ukrainy rośnie w siłę. Norwegia przekaże bezzałogowce "Black Hornet"

Black Hornet Nano - zdjęcie ilustracyjne
Black Hornet Nano - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © OGL v1.0, Wikimedia Commons | MOD, Richard Watt
Karolina Modzelewska
12.07.2023 16:42, aktualizacja: 13.07.2023 19:50

Dostawy zachodniego sprzętu wojskowego dla Ukrainy uwzględniają sporą liczbę bezzałogowców, które są istotnym narzędziem rażenia przeciwnika podczas trwającej wojny. Ataki dronów są nie tylko skuteczne, ale odgrywają również istotną rolę w wojnie psychologicznej - szczególnie, gdy pojawiają się w najmniej spodziewanych miejscach. Ukraina już niedługo otrzyma 1000 dodatkowych dronów Black Hornet, na których przekazanie zgodziła się Norwegia.

"Ukraina jest bardzo zadowolona z dotychczasowych norweskich dostaw tego typu dronów rozpoznawczych, które powstały we współpracy Norweskich Sił Zbrojnych i Instytutu Badań Obronnych. Dron, który został nazwany Black Hornet, jest produkowany w Norwegii, a teraz przekazujemy Ukrainie 1000 nowych zestawów dronów" - poinformował norweski minister obrony Bjørn Arild Gram.

Black Hornet dla Ukrainy

Polityk zaznaczył, że to ukraińskie władze zwróciły się z prośbą o przekazanie tego typu sprzętu do wykorzystania w walce z rosyjską inwazją. Może to świadczyć o tym, że wcześniej dostarczone miniaturowe bezzałogowce (był to efekt współpracy Norwegii i Wielkiej Brytanii) sprawdziły się na polu walki. Black Hornet, często nazywane najmniejszymi dronami świata, są trudne do wykrycia i mogą dotrzeć w miejsca, które są trudno dostępne dla tradycyjnych dronów. Sprawdzają się szczególnie na obszarach miejskich, a także podczas prowadzenia rozpoznania w pomieszczeniach.

Ukraiński serwis Militarny zaznaczył, że użycie dronów Black Hornet pomoże grupom szturmowym. Prowadzenie rozpoznania w budynkach nie będzie narażało ich życia, bo w miejsce będzie można wysłać niewielkie urządzenie. To znacznie przyspieszy działania związane z wyzwalaniem zajętych kompleksów mieszkalnych i stref przemysłowych. Samo urządzenie waży zaledwie 18 gramów. Jest w stanie pracować bez ładowania przez 25 minut i rozwijać prędkość ponad 20 km/h. Zasięg jego lotu szacuje się na ok. 2 km. Cały zestaw waży natomiast blisko 1,3 kg. Przenoszenie takiego drona nie będzie więc większym obciążeniem dla żołnierza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Opracowany w Norwegii dron firmy Teledyne FLIR jest światowym liderem na rynku. Jest używany w wielu krajach sojuszniczych, w tym w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dron służy do rozpoznania i identyfikacji celów. Jest łatwy w obsłudze, wytrzymały w zależności od warunków, trudny do wykrycia i szczególnie dobrze nadaje się do walki w obszarach miejskich" – podkreślił Bjørn Arild Gram.

Black Hornet to kolejny dodatek do armii dronów posiadanych przez Ukrainę. Od początku wojny Kijów otrzymał sporo najnowocześniejszych bezzałogowców z całego świata, w tym dronów bojowych i komercyjnych. Na tej liście znajdują się m.in. tureckie Bayraktar TB2, polskie Warmate, brytyjskie Malloy T150, niemieckie drony rozpoznawcze Vector. Nie można również zapominać o wsparciu w postaci krajowych bezzałogowców np. UJ-22 "Airborne" czy tajemniczym dronie o zasięgu 1000 km.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie